Az MSZP azt kéri és várja Orbán Viktortól, hogy Tusnádfürdőn „hozza helyre, amit elrontott”, és kérjen elnézést az erdélyi magyaroktól „egységbontó politikájáért” – áll Lendvai Ildikó szocialista parlamenti frakcióvezető tegnapi közleményében. A délvidéki és felvidéki tapasztalatok egyaránt azt bizonyítják, a határon túli magyarok erős és hatékony érdekképviseletét csak összefogásuk és egységes fellépésük biztosíthatja – írja az MSZP-s politikus. A Fidesz elnöke azonban még a legutóbbi erdélyi helyhatósági választásokra is „exportálta megosztó politikáját”, ami már Magyarországon is „súlyos károkat” okozott; személyesen vett részt az RMDSZ-t gyengítő választási kampányban – állítja az MSZP frakcióvezetője.
Lendvai Ildikó ugyanakkor nem tett említést arról, hogy az MSZP 2002-ben még ellenzéki pártként a 23 millió román munkavállaló „rémképével” kampányolt, Gyurcsány Ferenc Debreczeni Józsefnek tett önvallomása szerint egyébként ő és csapata sugalmazására. Emlékezetes az is, hogy a határon túlra az MSZP és az SZDSZ vitte át megosztó politikáját, jelesül, amikor a 2004. december 5-i népszavazás előtt az anyaországi választópolgároknak szánt gazdasági és szociális demagógiával a két párt elutasította azt a lehetőséget, hogy a külhoni magyarok áttelepedés nélkül meg-, illetve visszaszerezhessék a magyar állampolgárságot.
Tény, hogy a Felvidéken három magyar párt politizált 1998-ig, amikor is a szlovákiai politikai klíma és választási jogszabályok miatt egyesülve létrehozták a Magyar Koalíció Pártját. A délvidéki, közelebbről vajdasági magyarok négy pártja közül három nemrégiben alakította meg a Magyar Koalíciót; egyébként a Fidesz elnöke korábban a VMSZ kampányát többször támogatta, a VMDP mellett is hangsúlyosan kiállt az anyaországi erő, a VMDK mellett viszont nem, mindezek ellenére képes volt összefogni a három formáció a délvidéki magyarság érdekében. Lendvai Ildikó azt sem említette meg, hogy az MPP túlnyomórészt az erdélyi tömbmagyarság által lakott területeken indított jelölteket, ahol az RMDSZ-szel való verseny nem fenyegette a magyar képviselet megtartását.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
