Palack oxigén

A kétszeres olimpiai és tizenötszörös világbajnok kenus, Kolonics György keddi elhunyta, hirtelen szívhalála, valamint a közelmúltban főképpen a futballpályán történt tragikus esetek kapcsán felmerül a kérdés, mennyire veszélyes üzem az élsport, mit kockáztat az, aki belevág. Írásunkból kiderül, hogy kardiológiai szempontból nem többet, mint ha az utcán sétálna, sőt a rendszeres vizsgálatok könnyebben kiszűrhetnek bizonyos betegségeket. De nem Kolonicsét.

2008. 07. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hirtelen halál – ez egy sportban használatos kifejezés, amikor bizonyos sportágakban a hosszabbítás akkor ér véget, ha valamelyik fél gólt, találatot ér el. Kajak-kenuban természetesen nem működik ez a metódus, de a kétszeres olimpiai, tizenötszörös világ- és háromszoros Európa-bajnok Kolonics György keddi elhunyta kapcsán egy másik, nagyon hasonló orvosi kifejezést kellett megtanulnunk, noha inkább soha meg sem ismertük volna: hirtelen szívhalál. Az edzés közben 36 évesen meghalt kenus klasszist cikkünk elkészülte után boncolták fel, a szövettani vizsgálatok is beletelnek még egy időbe, a pontos okok tehát egyelőre nem ismertek. A tragédia kapcsán felmerült kérdések nem újak, a Magyar Nemzet legutóbb 2006. február 9-én, Bánka Kristóf, a Fót labdarúgójának végzetes szívrohama kapcsán közölt e témában nagyobb elemző írást. Az az anyag a futballra fokuszált, s arra jutott, hogy a hirtelen megnőtt terhelés (például amikor valaki egy fejletlenebb labdarúgó-kultúrájú közegből kerül egy élbajnokságba), valamint a tisztázatlan eredetű tabletták használata hatalmas veszélyeket rejt magában, mint ahogy az is, ha valaki betegen, lázasan vállalja a játékot.
Kolonics esetében nem csak a sportág különbsége miatt lehet másról (is) szó. A kenus nem volt beteg – sőt közeli ismerői szerint inkább egy kissé hipochonder –, pár nappal a halála előtt esett át a komplex sportorvosi vizsgálaton, amely mindent rendben talált. A tisztázatlan eredetű tabletták, magyarul a dopping szempontjából a kajak-kenu nem tartozik a legveszélyeztetettebb sportágak közé, noha történtek már esetek és lebukások. Ám a világversenyeket tizenhét éve járó, folyamatosan sikeres, mindenkinél jobb evezéstechnikával rendelkező, magas erkölcsi szinten álló Kolonics esetében ezt a variációt kizárhatjuk. A dopping keringésre, szívre ható kedvezőtlen befolyását viszont nem: ebből a szempontból a kokain a legismertebb, de az anabolikus szteroidokról, például a clenbuterolról is tudott, hogy hatására hiába nő a szívizomzat, az oxigénfelvétel képtelen azt követni.
Utóbbit már Apor Péter belgyógyász, sportorvos, szívrehabilitációs szakember, címzetes egyetemi tanár magyarázta el, aki a Testnevelési Főiskola kutatóintézetének vezetője volt, jelenleg pedig a Budapesti Honvéd SE terhelés-élettani laboratóriumának az igazgatója, tehát igazán hozzáértő és illetékes az ügyben. Érdeklődésünkre elmondta, hogy az Igazságügyi Orvostani Intézet 2005-ös adatai szerint évente körülbelül harminc-negyvenre tehető Magyarországon a Kolonics Györgyhöz hasonlóan fiatalon, 25 és 40 év között hirtelen szívhalálban elhunytak száma. Ennek oka lehet egyrészt valamilyen elektromos rendellenesség, amelyet az EKG-vizsgálat jól kiszűr, másrészt a szívkamra megvastagodása, amelyre szintén lehet következtetni az EKG-leletből, s ennek alapján el lehet rendelni az echokardiográfiás vizsgálatot; harmadrészt okozhatják a szívmegállást a rendellenesen futó koronáriák, ez viszont csak nagyon komoly beavatkozással, szívkatéterezéssel mutatható ki. Magyarországon kötelező része a sportorvosi vizsgálatnak az EKG, de ez nem általános Európában, Amerikában pedig csak néhány egyesület végez versenyző tagjain ilyesmit. Olaszországban viszont nagy a szigorúság, ott már az említett echokardiográfia is kötelező.
Apor doktor a kenus halála kapcsán fontos anyagokba is betekinthetett: „Kollégáimmal együtt végignéztem Kolonics György 2002 óta készült összes EKG-leletét, s voltak ugyan kisebb eltérések, de ezek egyáltalán nem utaltak ilyen jellegű betegségre. Mint ismert, Gyuriék éppen a kiélesítő szakaszt végezték az edzésen, azaz pályát mentek, előbb ezret, aztán ötszázat. Ekkor a váz- és a szívizomzatban a terhelés hatására extrém biokémiai helyzet alakul ki, a vérben és az izomban beindul a savasodás. Ha ebben az állapotban történik valami, akkor jöhet bármikor a mentő, lehet a közelben defibrillátor, vagy kezdhetnek azonnal szívmasszázst és mesterséges lélegeztetést, nincs menekvés. Ilyenkor ugyanis körülbelül hússzoros az igény az oxigénre, mint egy sétáló embernél, amelyet a szájból adott pár deci levegő nem tud kielégíteni. Defibrillátor helyett hasznosabb és olcsóbb lenne egy palack, amelyből dönteni lehet az oxigént.”
Adódik a kérdés: veszélyes üzem-e az élsport, a rendszeres és nagy terhelés hatására nagyobb-e a kockázatuk egy versenyzőnél a szív- és keringési gondoknak, mint az átlagembernél? Apor Péter évtizedes tapasztalata szerint megnyugodhatunk, az élsport nem okoz szívkárosodást, sőt a rendszeres vizsgálatok a legtöbb ilyen jellegű bajt kiszűrik. Sokkal nagyobb a veszélye a mozgatórendszer, az izmok és a csontozat sérülésének. Persze a múlt század ötvenes éveiben elterjedt, úgynevezett maratoni mítosz sem feltétlenül igaz, vagyis hogy a hosszútávfutás, a tartós fizikai terhelés megvéd a szívbetegségektől. „Nem mindenkit véd meg és nem minden szituációban. Az biztos, hogy kezdők esetében és a fokozott terhelés idején nagyobb a veszély, mint ahogy az is, hogy a fizikailag aktívabbak százszor egészségesebbek, mint akik nem mozognak” – mondta a szakember. Hiába tehát a riasztó statisztika (lásd keretes írásunkat), az élsportolók szíve nincs nagyobb veszélyben, mint a bányászoké, a szakácsoké vagy bárki másé. Csak utóbbiak hirtelen szívhalála kevesebb publicitást kap, mint egy sportlegendáé. Mint Kolonics Györgyé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.