Tegnap újra történelmi csúcsot ért el nemzeti valutánk árfolyama: kora délután egy euró 228 forint volt a bankközi devizapiacon. A forint hetek óta tartó látványos erősödése miatt az egy hónappal ezelőtti kamatemelési várakozások eltűntek, s a piac szereplői most egységesen arra számítanak, hogy a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa hétfői ülésén változatlanul hagyja a jelenleg 8,5 százalékon álló alapkamatot. Az elemzők szerint a jegybanknak mindenképpen szüksége van az erős forintra az infláció letörése érdekében, ezért a jelenlegi irányvonal a következő időszakban is folytatódik. A kamatemelések sora tehát véget ér, ám a Reuters és a Portfolio.hu portál felmérései szerint a kamatcsökkentésre még várni kell. Év végére az elemzők egy része kisebb mértékű kamatvágást jósol, ugyanakkor többségben vannak azok, akik szerint a lazítás csak jövőre indulhat be. Rövid távon az irányadó kamat mérséklésére csupán akkor nyílna lehetőség a piac meglátása szerint, ha a forint jelentősen tovább erősödne, és 220– 225-ig süllyedne az euróval szembeni árfolyama.
A közeljövőben várható kurzussal kapcsolatban Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője lapunknak úgy fogalmazott: ha a hétfői kamatdöntés nem okoz meglepetést, akkor a forint árfolyama valószínűleg nem fog jelentősen változni az elkövetkező hetekben. Trippon Mariann szerint a magyar valuta így erős maradhat augusztusban is, sőt nem kizárt egy további erősödés sem az euróval szemben. A Reuters felmérése szerint a jövő hónap végén 235 körül alakul az árfolyam, év végén pedig 240-es árfolyamra lehet számítani.
Az erős forint ellenére az infláció csak nagyon lassan mérséklődhet: az elemzői konszenzus úgy látja, hogy idén decemberre a pénzromlás üteme 5,5 százalékos lesz.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
