Két személyt is gyorsított eljárásban állítottak tegnap a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) elé hivatalos személy elleni erőszak bűntettének vádjával. Az egyik ügyben jogerős ítélet született, mert azt a vád, a védelem és a vádlott is elfogadta. Egy év, nyolc hónap, három év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték tehát azt a férfit, aki utcaköveket dobálva támadt a jogszerűen intézkedő rendőrökre. A bíró hangsúlyozta: csak azért nem kapott letöltendő szabadságvesztést a vádlott, mert önként jelentkezett a rendőrségen, tettét teljes körűen beismerte és megbánta. A bíróság a szabadságvesztés hároméves felfüggesztésének időtartamára pártfogói felügyeletet rendelt el, és külön magatartási szabályként erre az időre megtiltotta a vádlottnak, hogy olyan tömegrendezvényeken vegyen részt, amelyeken a résztvevők száma meghaladja az ötvenet.
A másik eljárásban egy év, hét hónap, négy év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a PKKB Sz. Jánost, akit már a zavargások során őrizetbe vett a rendőrség. A tényállás szerint a férfi csoportosan, felfegyverkezve, társtettesként követte el a hivatalos személy elleni erőszakot. A tárgyaláson videofelvételeket is bemutattak. Ez is bizonyította, hogy a félmeztelenre vetkőzött vádlott macskaköveket hajigál a rendőrök felé a Hősök tere és a Kós Károly sétány között. A bíró hangsúlyozta az elkövetés garázda jellegét, a tömegzavargás társadalmi köznyugalmat nagyban veszélyeztető voltát. Nem értett egyet a bíróság a védelem álláspontjával, miszerint az egyébként kőművesként tevékenykedő vádlott tettét tömegpszichózis hatása alatt követte el. A bíró az ítélet indokolásában elmondta, a terhelt önként vett részt a rendbontásban, aktív magatartást tanúsított, elfogásáig az első sorban állva akadályozta a rendőri intézkedést.
Enyhítő körülményként vették figyelembe, hogy a vádlott megbánást tanúsított, beismerte tettét és azt, hogy az őrizetbe vétel során megsérült, mert az intézkedéskor egy eldobott kő fejen találta. – A társadalom védelmének, illetve a prevenciónak a biztosítéka lehet az a törvény adta lehetőség, hogy a terhelt a négyéves próbaidő alatt pártfogói felügyelet alatt álljon – fejtette ki a bíró, aki szükségesnek tartotta külön magatartási szabályok kiírását. Eszerint Sz. János sem vehet részt olyan rendezvényeken, ahol ötven főnél többen jelennek meg.
A terhelt védője, Magyar Attila István fellebbezett az elsőfokú ítélet ellen, hogy a felfüggesztés idejét lecsökkentsék. – Az Alkotmánybíróságig is elmegyek a tömegrendezvényektől való eltiltás miatt, amely a legszentebb szabadságjogot, a gyülekezéshez való alkotmányos jogot sérti – közölte a védő.
Orbán Balázs: Olyan közösségi terekre van szükség, ahol nem a gúny, a szétverés és a sunyiság az úr
