Lapunk kérdésére Miskovits Eszter, az OVSZ főigazgatója elmondta: a megbízás 2008 júniusa és 2011 decembere közötti időszakra vonatkozik. A közbeszerzés kiírása szerint ez idő alatt körülbelül másfél millió vizsgálathoz elegendő vírusszűrő tesztet kell leszállítania a nyertesnek.
A főigazgató hozzátette, csak néhány olyan társaság található világszerte, amely a vérellátásban használt rendkívül érzékeny teszteket nagy mennyiségben gyártja. Ezek a tesztek akkor is jelzik a betegséget – például az AIDS-et vagy a hepatitis B-t, illetve C-t –, ha az emberi szervezetben még csak nagyon alacsony a vírusszám.
*
– Európában az Abbott elnevezésű cég termékeit használják a leggyakrabban, így Magyarországon is ezek beszerzésére írtunk ki tendert – hangsúlyozta.
A pályáztatás során azonban egyértelműen felmerül a gyanú, hogy a pályázatot a Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz közel álló szűk üzletemberi kör egyik tagjának, Kern Józsefnek a cégére szabottan írták ki. A kiírás feltételei miatt ugyanis azon csak a Diagon Kft. indult el, amelyik így természetesen megnyerte a megrendelést. Miskovits Eszter felvetésünkre úgy felelt: miután az Abbottnak nincs hazánkban kiskereskedelmi engedélye, ezért mindig egy beszállítóval köt megállapodást. Ez a cég ezúttal Kern József Diagon Kft.-je lett.
A már kórház-privatizációkban is utazó, dúsgazdag és a nyilvánosság elől rejtőzködő Kern József régi motoros a piacon. Egy korábbi nyilatkozatából kiderül, hogy a rendszerváltással majdnem egy időben, egy érettségi találkozón vetette meg az alapot a Diagon Kft. számára a Horn-kormány idejére már be is köszöntött aranykorhoz. „Összefutottam egykori osztálytársammal, aki a gyulai kórházban dolgozott, s éppen azt mesélte, hogy hematológiai oldatot gyárt, s ezzel félmillió forintot spórolt munkahelyének. Fölvetettem, gyártsuk mi az oldatot” – mesélte el a Világgazdaságnak 2006. februárban, jelezve, hogy milyen jó üzleteket lehet tető alá hozni egy tevékenységnek a kórházból való kiszervezésével, majd a készterméknek ugyancsak a kórházaknak való értékesítéssel. Az ötlet megvalósítása emellett azt is jelzi, hogy az óriási hasznot hajtó hematológiai oldatok gyártása nem is olyan bonyolult feladat. Ami azért érdekes, mert Kern József cége 4 milliárd forintra taksálja azt a kárt, amely miatt korábbi munkatársait feljelentette a vám- és pénzügyőrségnél.
A feljelentésben Kernék azt kifogásolták, hogy a Diagon által szabadalmaztatott, azaz ipari oltalom alá tartozó hematológiai receptúrákat és gyártási technológiákat loptak el tőle, és akartak külföldre csempészni. Ilyenek azonban a cégnek nincsenek, ilyen receptúrákhoz ráadásul bárki hozzáférhet az interneten. Ugyanúgy, mint maga a Diagon is, amely szintén ezen receptúrákhoz való, ingyenes hozzáférés alapján gyártja termékeit.
A Diagon 1992-ben még csak nyolcvanezer forint árbevételt könyvelt el, rá egy évre egymilliót, 2006-ra pedig már 6 milliárd forintos forgalmat bonyolított le, s eközben részt vett Gyurcsány Ferenc kormányfő táraságában egy délkelet-ázsiai túrán is. Az impozáns számokat szputnyiksokkhatásként élték meg a Diagon dolgozói – olvasható a 2006-os Világgazdaságban. „Mentünk, mint a rakéta” – tette plasztikusabbá nyilatkozatát Kern József, aki a lapnak büszkén említette meg az akkorra kialakult szakembergárdáját is, „a cég kemény magját”. E mag tagja volt még akkor az a két szakember is, akit épp idén májusban akart börtönbe csukatni Kern József.
Kulisszatitkok derültek ki Jennifer Lopez koncertjéről
