Nem tudja elrettenteni az egyszer már zátonyra futott próbálkozás emléke a bizonytalan vizeken lavírozó politikust attól, hogy ismét kísérletet tegyen az átmenetileg kisebbségi kormányt vezető kereszténydemokrata (CDU) Roland Koch megbuktatására. Ehhez a célhoz egyetlen út vezet csupán: koalícióra lépni a Zöldekkel, és kialkudni a szocialisták eltűrő támogatását. A Baloldalra támaszkodó megoldás márciusban megbukott miután Dagmar Metzger – a tartományi parlament SPD-képviselője – megtagadta annak támogatását.
Ennek ellenére Ypsilanti bejelentette, előkészítő tárgyalásokat akar folytatni a szocialistákkal a hatalomátvétel érdekében. A vörös– vörös együttműködés széles körű tiltakozást váltott ki, különös tekintettel a 2009-es szövetségi parlamenti választásra. Rudolf Scharping, az SPD volt elnöke szerint a Clement kizárását szorgalmazó eljárás és Ypsilanti menetelése fenyegető helyzetbe hozná a pártot. „Az emberek cselekvőképes, a jövőt biztosító SPD-t akarnak és nem laza klubot a tartományi szervezetek részvételével” – hangoztatta a volt elnök. A Bundestagban helyet foglaló Ditmar Staffelt megítélése szerint Ypsilanti hatalomra segítése a Baloldal segítségével vihart kavarna az egész országban. „A Hessenben folyó események komolyan veszélyeztetik esélyeinket a parlamenti választáson, mert aláássák szavahihetőségünket, hogy a szocialistákkal semmilyen formában sem akarunk együttműködni” – mondta az SPD-honatya.
Az Ypsilanti-terv kiváltotta véleménykülönbségek miatt a szociáldemokraták októberre helyezték át pártkongresszusuk időpontját, attól tartva, hogy annak vitája jelentős hátrányt jelentene a bajorországi SPD számára a szeptember 28-án sorra kerülő ottani tartományi választáson.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
