Ádáz harc a Downing Streetért

Jotischky László
2008. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkezdődött a Downing Street-i csata – ez a brit média és a közvélemény egyöntetű véleménye, és amint lenni szokott, a miniszterelnöki hivatal mérges és a miniszterek félszívű cáfolatai ezen mit sem változtatnak. Gordon Brown népszerűtlen, őt és pártját újabb és újabb csapások érik.
A parlamenti kormányfrakció több tagja levelet fogalmaz, amelyet a nyári szünet végén akar minél több aláírással átadni a miniszterelnöknek, azzal a kéréssel, hogy mondjon le. A munkáspárti képviselők olyan gátszakadásszerű választási vereségtől tartanak, amely sokuk politikai karrierjét fenyegeti. Úgy tetszik, Gordon Brown egyetlen ütőkártyája az a kérdés: és ki lenne jobb nálam?
A baloldali Guardian című napilap szerdán cikket közölt David Milibandtől, a 43 éves külügyminisztertől, akit sokan a párt „üdvöskéjének” tartanak. Már Tony Blair lemondásakor sokan unszolták, hogy lépjen sorompóba Brown ellenében a vezetői tisztért, de akkor nem volt rá hajlandó. Ez a cikk azonban a csata első lövésének tekinthető. Miliband hosszú cikkében egyszer sem említi a miniszterelnököt, de a párt megújhodását, új politikai kezdeményezéseket és magatartást követelő írás megsemmisítő bírálat a Brown-miniszterelnökség fölött. A külügyminiszter az „Új Munkáspárt” ideáljához való hűséget követel, de nem anynyira az 1997-es, blairi politikához való visszatérést, mint annak logikus továbbfejlesztését akarja.
Akár bevallja, akár tagadja, Harriet Harman, a párt helyettes vezetője is riválisnak tekinthető a vezető posztért. Nem sokan tartják esélyesnek, de többen állítják, a hétvégi pártkonferencia idején kétszer is megjegyezte, hogy „eljött az ő ideje”.
Két fontos szempontot azonban minden várományos utódnak meg kell gondolnia. Az egyik az, hogy a miniszterelnöki tisztség nem stafétabot: a szavazók nem örülnek, ha a fejük fölött döntenek a hatalom felől. Egyszer még hagyján, de súlyos büntetés érheti a pártot a legközelebbi választáson, ha másodszor is a kormányfrakció dönti el, ki legyen a miniszterelnök. A másik megfontolás ebből fakad: bárki legyen is az utód, olyan terhet örököl, amely az előttünk álló hónapokban csak súlyosbodhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.