Gráf József földművelésügyi miniszter az elmúlt két hétben már megbeszéléseket folytatott a kereskedőkkel és a feldolgozókkal, s ezek eredménytelenségéről a múlt héten beszámolt a gazdáknak. Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója elmondta: a gazdák elsődleges célja nem az, hogy a felvásárlók elé borítsák a terményt, hanem megoldást várnak a kormánytól, illetve az ágazatért felelős minisztertől. – Mindazonáltal – tette hozzá –, ha nem születik rövid időn belül megoldás, a kelet-magyarországi gyümölcstermesztő gazdák nem riadnak vissza attól sem, hogy blokád alá vegyék a felvásárlókhoz és feldolgozókhoz vezető utakat. Jelenleg ugyanis mélyen a termény önköltségi ára alatt akarják átvenni a gazdáktól a léalmát. Rávilágított: Szabolcsban tavaly a fagy elvitte lényegében a teljes termést, ez az év pedig a termelési költségek drasztikus emelkedésével kezdődött. Piaci felmérésekre hivatkozva Budai felhívta a figyelmet arra, hogy a léalma önköltségi ára jelenleg kilónként 20–25 forint, vagyis a termelőnek legalább 30–40 forintért kellene eladnia a gyümölcsöt, ami biztosítaná az elfogadhatónak mondható 30–50 százalékos költségarányos jövedelmezőséget. A kereskedők és feldolgozók ezzel szemben kilónként 8–10 forintot ajánlanak érte.
A FruitVeb Zöldség Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács várakozása szerint ebben az évben Magyarországon valamivel több, mint 530 ezer tonna almatermés várható. Ennek az 55–70 százalékát várhatóan nem étkezési almaként értékesítik. Az idei időjárás és ezen belül főként a szokásosnál lényegesen pusztítóbb jégverés várhatóan tovább növeli az átlagos évjáratok iparialma-termésarányát. A hazai almatermés mindössze 25 százaléka, azaz hozzávetőleg 120– 140 ezer tonna kerül étkezési almaként a háztartások asztalára, 75 százalékát pedig léalmaként dolgozzák fel. A gyártókapacitások döntő, mintegy 70 százalékos része nyugat-európai nagyvállalatok kezében összpontosul. Az Agrana-Juice-Magyarország Kft. 50–55 százalékos, a Rauch Hungária Kft. pedig 18–20 százalékos részesedéssel bír az almalésűrítmény-piacon. Az almabetakarítás szeptember elején kezdődik – egyes cégek viszont már augusztus közepétől is vásárolhatnak –, és az üzemek többsége november közepére már be is fejezi a feldolgozást.
Az agrárminiszter közvetítésével a felvásárlók és a termelők közötti korábbi ártárgyalások nem vezettek eredményre, a termelők továbbra is minimum 30 forintot kérnének terményükért, míg a feldolgozók ennél 10–20 forinttal kevesebbet ajánlanak.
Az amerikai vámokra meglepő választ adott egy ország
