Álmok fél távig, valóság negyed távnál

Gyurta Dániel 200 mellen ötödikként, 4x200-as női gyorsváltónk pedig hatodikként zárt a tegnapi úszódöntőkben, ez azonban tipikusan az a helyzet, amikor a reményekhez, várakozásokhoz képest mutatott teljesítmény nem írható le puszta adatokkal. Az első számvetés ideje mégis eljött, hiszen csütörtök délben gazdára talált a 75. aranyérem a 302-ből, tehát negyedtávhoz érkezett a pekingi olimpia. Történt mindez még a birkózó Fodor Zoltán döntője előtt.

Munkatársunktól
2008. 08. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurta Dániel az előfutamokból a legjobb, az elődöntőből pedig az ötödik idővel kvalifikálta magát a 200 mell fináléjába, amelynek a négy évvel ezelőtti, athéni ezüstérem büszke birtokosaként vághatott neki. A négyes kőről pedig ugyanaz rajtolt, mint akkor: a japán Kitadzsima. Ötven méternél Gyurta nyolcadikként fordult, de együtt volt a mezőny, száznál ő megmaradt nyolcadiknak, ám a zöm már szétszóródott. A második hosszon csak a magyar versenyző rekedt 33 másodpercen kívül, álmaink fél távnál így véget értek. Gyurta persze úszott tovább, és 2:09,22-vel ötödiknek csapott célba. Az előfutamban végigrobogott 2:08,68-cal második lett volna, éppen úgy, mint 2004-ben, tizenöt esztendősen, már akkor is Kitadzsima mögött. E párhuzam és egy emlék elegendő apropó is volt a beszélgetés megindításához:
– Az athéni döntő után kimutatott a lelátóra, arra biztatva a magyar szurkolókat, hogy örüljenek. Most e gesztus elmaradt; azért örüljünk?
– Szerintem igen. Életem második legjobb idejét úsztam, Európa-csúcstartó vagyok tizenkilenc évesen.
– Tizenöt évesen pedig olimpiai ezüstérmes volt. Ha Athénban mondjuk nyolcadikként végez, a mostani ötödik helyezése után felfelé dobálnánk, mondván, ebből Londonra dobogó lesz. Talán túl korán jött a második hely, túl magasra került a mérce?
– Igen, de azért nem adnám vissza azt az ezüstöt, jó, hogy már zsebben van. Cseh Laci huszonhárom évesen végzett a második helyen az olimpián, én Athénban tizenöt voltam. Más kérdés, hogy az akkori időmmel most körülbelül tizenötödik lennék.
– Az úszás egzakt sportág, de tényleg ennyit számít az idő? Ha valaki felajánlaná, hogy három
tizeddel lassabban úszva újra ezüstérmes lehet, azért csak elfogadná, nem?
– Nem. Azt inkább elfogadnám, hogy ennél jobb idővel hatodik legyek. De természetesen nem a hatodik hely a célom, tele vagyok ambícióval, a pályafutásomba akár még két olimpia is beleférhet.
Vitathatatlanul. Az már kétségesebb számunkra, hogy egy olimpiai ötödik helyezett, csupán a századmásodpercektől hajtva szívesebben lenne hatodik, mint második, de maradjuk annyiban, hogy ez „szárazföldi patkány” számára nehezen követhető úszólogika.
Ha viszont e mentén haladunk, akkor a 100 férfi gyors fináléja után a győztes francia Bernardnak kissé szomorkodnia kellett volna, mert nemhogy a második Sullivan szerdai világcsúcsától maradt el, hanem saját egyéni legjobbjától is – ami amúgy két napja két teljes percen át ugyancsak világrekord volt –, ehhez képest úgy örült, hogy majd kiugrott a bőréből.
4x200-as női gyorsváltónk négy tagja nemkülönben, hiszen hatodik helyezésük minden abszolút és relatív mércét alkalmazva bravúr. Cseh Lászlótól saját lehetőségeihez képest közel hasonló teljesítmény ma újabb érmet érhet, a 200 vegyes fináléjába ugyanis Lochte, Phelps és a brazil Pereira mögött negyedikként jutott be, és innen még felfelé vezethet az út.
Mert bár olyan szépen mondta Gyurta Dániel edzője, Széles Sándor, hogy tanítványáé a múlt és a jövő, a sportban és az olimpián mindig jelen idő van.
Annál is inkább, mert tegnap délben részeredményt hirdethettünk: a 302-ből lezárult a 75. szám. Negyed távnál Magyarország Cseh László két ezüst- és Mincza Ildikó egy bronzérmével a medáltábla 25. helyén állt (Fodor Zoltán ezüstje már a második negyedet gazdagítja), aranyat huszonegy nemzet sportolói nyertek. Egynél többet pedig tizenketten, a hagyományos nagyhatalmak mellett a csehek (két sportlövőjük révén) és a grúzok (egy-egy birkózó és cselgáncsozó). A franciák és az oroszok is megrekedtek e kettesnél, kárhoztathatják is a hét-hét ezüstjüket. Kína tizenkilenc diadala azt az előzetes becslést erősíti, amely nyolcvan körülire taksálta bajnoki címei számát, a tíz amerikai elsőség is papírforma, a hat koreai – ugyanennyi második és egy harmadik helyezés mellett ez tegnap délben a rangsor harmadik pozícióját jelentette Németország előtt – ellenben meglepetés.
Érdemes egy gondolatsort szentelni e 75 arany földrészek közti megoszlásának is: Ázsia 33, Európa a „határeset” Azerbajdzsánt is ide véve 27, Amerika tíz, Ausztrália öt, Afrika nulla. A fekete kontinens eddigi legjobbja Zimbabwe három ezüsttel, ezek mindegyikét a hófehér bőrű úszónő, Coventry nyerte. Ennyit arról, hogy az éremtábla mennyit árul el egy ország sportéletének egészéről. E megállapítást persze nem önáltatásnak szánjuk, hanem ténynek.

Takács sikere. A tegnapi selejtezőkből csak Takács Krisztián (50 m gyors) jutott tovább, Nagy Réka (800 m gyors), Madarassy Ádám (100 m pillangó), valamint Szepesi Nikolett (200 m hát) és Verrasztó Evelyn (200 m hát) kiesett. Takács sikere annak ismeretében értékes, hogy a férfi 50 gyorsban a legnépesebb a mezőny: 98-an álltak rajtkőre. A Dunaferr úszója ugyan elmaradt 21.97 mp-es országos csúcsától, de 22.14-es idejével tizennegyedikként így is bekerült a 16 közé.
Nagy Réka 800 m gyorson 8:40,38 perccel több mint 2 mp-et javított egyéni legjobbján, s a 26. helyen végzett. Madarassy Ádám 100 m pillangón szintén egyéni csúcsot úszott 53.93 mp-cel, ő az 50. pozícióban zárt a 65 résztvevő közül.
Női 200 m háton az idei Európa-bajnokságon bronzérmes Szepesi Nikolett, s az ugyanott negyedik Verrasztó Evelyn is elmaradt legjobbjától. Előbbi 2:11,47 perccel 18., utóbbi 2:11,02 perccel a 17. lett. A zimbabwei Kristy Coventry 2:06,76 perccel megdöntötte Egerszegi Krisztina 1992-es, 2:07,06 perces olimpiai csúcsát. „Fáradtabb voltam a kelleténél, kicsit jobb időt vártam magamtól – mondta Verrasztó. – A 200 vegyes szétúszása utáni csalódottságon túltettem magam, ezzel együtt a 200 hát most így sikerült.” „Már a futam közben is éreztem, hogy kevés lesz az időm az elődöntőhöz, borzalmasan teljesítettem mindkét számomban” – nyilatkozott kertelés nélkül Szepesi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.