Váradi Lajos, aki Heizer Antal pozsonyi magyar nagykövet ideiglenesen képviselője, nem tartja hibának, hogy eleget tett a Matica Slovenska meghívásának. Lapunknak nyilatkozva azonban elismerte, hogy a szervezet korántsem magyarbarát. Ismeretes, a Matica évek óta magyarellenes hangulatkeltést fejt ki Dél-Szlovákiában. A minapi turócszentmártoni ünnepség egyik főszónoka Ján Slota volt, aki egyebek mellett azt mondta: a magyarok őshazája nem a Kárpát-medence, hanem a Góbi sivatag, s hogy a szlovákok, amikor ez szükséges volt, „fegyverrel a kezükben tudták megsemmisíteni a magyar honvédeket”. – A kormánypozícióban lévő Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke a hazánk felől érkező veszélyekre is utalt, név szerint említve a Magyar Gárdát, a Jobbikot és a Fideszt – számolt be Váradi. Lapunk megkérdezte az ügyvivőt, hogy kivonult-e a rendezvényről, amikor Slota gyalázkodott. A diplomata elmondta, aligha vették volna észre távozását, ezért inkább helyén maradt, de nem tapsolt, majd az ünnepség végén tiltakozott a Matica alelnökénél.
Magyarország nagykövetségeinek élére olykor sajátos módon történnek a kinevezések. Nemrég állt munkába az új bukaresti nagykövet, a Népszabadság korábbi munkatársa, Füzes Oszkár, aki az Origo hírportálnak kifejtette: „fogalma sincs, kinek jutott ő az eszébe”. 2007-ben Horvát János volt televíziósból lett kubai nagykövet. Szerinte két csoportba lehet sorolni azokat, akik nem karrierdiplomaták: vannak a politikai kinevezettek, akik valamiért cserébe kapják posztjukat, a másik csoportnál pedig szóba jöhet a „hálakategória”. A volt tévés saját magát az utóbbi kategóriába sorolja.
Magyarics Tamás, a Magyar Külügyi Intézet főmunkatársa az Origónak nyilatkozva szokatlannak nevezte, hogy újságírót neveznek ki nagykövetnek, hiszen külföldön a politikai kinevezettek elsősorban üzletemberek vagy a kampányok irányítói, esetleg a külügyi elemzők. A szakértő megemlítette, bár a jelenlegi londoni nagykövet üzletasszonyból lett diplomata, kinevezésekor vélhetően a személyes kapcsolatok is közrejátszhattak, hiszen Czakó Borbála jó barátnője Dobrev Klárának, a kormányfő feleségének.
Lovas István, a rettenthetetlen
