Anomáliák a magyar külképviseleteknél

Megalázó helyzetbe került a napokban a pozsonyi magyar nagykövetség ideiglenes ügyvivője, aki részt vett a magyarellenes ténykedéséről hírhedt Matica Slovenska rendezvényén, s ott végighallgatta Ján Slota magyargyalázó kirohanását. A külügyi tárca sajátos kiválasztás alapján dönt a nagyköveti kinevezésekről.

Pataky István
2008. 08. 19. 18:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Váradi Lajos, aki Heizer Antal pozsonyi magyar nagykövet ideiglenesen képviselője, nem tartja hibának, hogy eleget tett a Matica Slovenska meghívásának. Lapunknak nyilatkozva azonban elismerte, hogy a szervezet korántsem magyarbarát. Ismeretes, a Matica évek óta magyarellenes hangulatkeltést fejt ki Dél-Szlovákiában. A minapi turócszentmártoni ünnepség egyik főszónoka Ján Slota volt, aki egyebek mellett azt mondta: a magyarok őshazája nem a Kárpát-medence, hanem a Góbi sivatag, s hogy a szlovákok, amikor ez szükséges volt, „fegyverrel a kezükben tudták megsemmisíteni a magyar honvédeket”. – A kormánypozícióban lévő Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke a hazánk felől érkező veszélyekre is utalt, név szerint említve a Magyar Gárdát, a Jobbikot és a Fideszt – számolt be Váradi. Lapunk megkérdezte az ügyvivőt, hogy kivonult-e a rendezvényről, amikor Slota gyalázkodott. A diplomata elmondta, aligha vették volna észre távozását, ezért inkább helyén maradt, de nem tapsolt, majd az ünnepség végén tiltakozott a Matica alelnökénél.
Magyarország nagykövetségeinek élére olykor sajátos módon történnek a kinevezések. Nemrég állt munkába az új bukaresti nagykövet, a Népszabadság korábbi munkatársa, Füzes Oszkár, aki az Origo hírportálnak kifejtette: „fogalma sincs, kinek jutott ő az eszébe”. 2007-ben Horvát János volt televíziósból lett kubai nagykövet. Szerinte két csoportba lehet sorolni azokat, akik nem karrierdiplomaták: vannak a politikai kinevezettek, akik valamiért cserébe kapják posztjukat, a másik csoportnál pedig szóba jöhet a „hálakategória”. A volt tévés saját magát az utóbbi kategóriába sorolja.
Magyarics Tamás, a Magyar Külügyi Intézet főmunkatársa az Origónak nyilatkozva szokatlannak nevezte, hogy újságírót neveznek ki nagykövetnek, hiszen külföldön a politikai kinevezettek elsősorban üzletemberek vagy a kampányok irányítói, esetleg a külügyi elemzők. A szakértő megemlítette, bár a jelenlegi londoni nagykövet üzletasszonyból lett diplomata, kinevezésekor vélhetően a személyes kapcsolatok is közrejátszhattak, hiszen Czakó Borbála jó barátnője Dobrev Klárának, a kormányfő feleségének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.