Nyolc napon át érvényes elsőfokú árvízvédelmi készültséget szüntettek meg tegnap este hat órakor a Tisza apadásának és a kedvező meteorológiai körülményeknek köszönhetően. A készültség a Tisza-tótól délre, a Kisköre és Fegyvernek közötti szakaszt érintette – tudtuk meg a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezető-helyettesétől.
Horváth Béla lapunk kérdésére azt is elmondta, hogy a legenyhébb fokozatú – nappali figyelőszolgálattal járó – védekezés idején egy jelentősebb beavatkozást kellett végezni: még július elején ellopták a Zagyva jobb partján, a Szolnok– Újszász–Szóró közötti szakaszon található lecsapoló zsilip keretszerkezetét, felhúzóegységét és a zsiliptábla egy részét. A gát így gyakorlatilag használhatatlan és lyukas volt, a rések eltömését most búvárok segítségével végezték el. A megrongált szerkezet helyreállítására felkészültek, a munka azonban csak alacsonyabb vízállásnál végezhető el. A szakember elmondta azt is: árvíz közeli helyzet csak Tiszanána és Kisköre körzetében alakult ki, ahol lezárták a strandot. A Tisza-tó északi felében, így Poroszló és Tiszafüred környékén erősen megemelkedett a vízszint, a tó déli részein, például a védettebb abádszalóki területen azonban nem volt érzékelhető az árhullám. A partra hordott nagy mennyiségű hulladék begyűjtését a kellő mértékű apadást követően megkezdik. Az aljnövényzet növekedése miatt erre legfeljebb két hét áll rendelkezésre.
Tegnap adta hírül az MTI, hogy a kormány több mint egymilliárd forintot csoportosított át az árvízi védekezés költségeinek pótlására. Daróczi Dávid kormányszóvivő sajtótájékoztatóján kiderült, hogy az árvízi védekezés és kárelhárítás – a tervezetthez képest – jelentős többletkiadást jelent. Az összeget a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium számlájára utalják a költségvetés általános tartalékából. A védekezési keret feltöltése a szükséges kárelhárítási és megelőzési munkálatok folyamatosságát biztosítja. Elhangzott az is, hogy egy héten keresztül ötven településen kétezer ember vett részt a védekezésben, 100 ezer homokzsákot, 5 ezer köbméter homokot és 15 ezer négyzetméter fóliát használtak fel. A kormányszóvivő erre az évre ígérte, hogy elkészül az árvízi biztonságot javító cigánd–tiszakarádi, illetve a tiszaroffi tározó. Bejelentette: a kormány még az ősszel benyújtja Brüsszelnek a beregi árvízvédelmi töltések komplex fejlesztését célzó 6,3 milliárd forintos nagyprojektet.
A Tiszán július végén elindult árhullám Szolnoknál szerda este tetőzött, itt azonban nem volt szükség árvízvédelmi készültség elrendelésére. A belvízvédelmi készültség megszüntetését a legtöbb szakaszon mára tervezik.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
