Árvíz: pénzt kérnek a megelőzésre

Tizenkilenc beregi település sorsa bizonytalan a mai napig, mióta a 2001-es árvíz során átszakadt a gát. A kormány tétlensége miatt évekre is elhúzódhat a víztárolók, töltések megépítése – mondta Czomba Sándor, a térség fideszes politikusa, aki felszólította a kormányt: a megelőzéssel foglalkozzon. A szakállamtitkár szerint elmúlt a veszély, megkezdődhet a károk felmérése.

Vass-Gabay Dorka
2008. 08. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadhatatlan Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter ötlete, hogy a magyar állam inkább éveket vár uniós forrásokra, és nem saját költségvetéséből építi meg az árvíz által veszélyeztetett területek víztározóit, töltéseit – szögezte le Czomba Sándor, a beregi térség fideszes parlamenti képviselője, aki hozzátette: a vészhelyzet itt van, amit Brüsszel nem tud felmérni. A beregi térségben jelenleg is tizenkilenc településen kell tartani az ártól. Czomba Sándor kifejtette: ha a kormány a megelőzéssel foglalkozna, valamint betartotta volna a Vásárhelyi-tervben ígérteket, most sok település megmenekülhetett volna a víz elől. Emlékeztetett: a Medgyessy-kormány 2004-ben a Vásárhelyi-terv első ütemének továbbfejlesztéseként hat árapasztó gát megépítését ígérte a Felső- és Közép-Tisza-vidéken. Ehhez képest négyhez hozzá sem kezdtek, kettő pedig nagyon rossz állapotban van. Persányi Miklós volt környezetvédelmi miniszter azt is megígérte, hogy 2007-től annyit fognak évente fordítani az árvízvédelmi készültségekre, mint amennyit azelőtt egy-egy kormányzati ciklus alatt. A valóságban a Vásárosnamény és Lónya közötti 31 kilométeres szakaszon csak 4,7 kilométernyi töltést erősítettek meg, a többi ugyanolyan állapotban van, mint a 2001-ben.
A környezetvédelmi tárca szakállamtitkára eközben megkönnyebbülve közölte: „Túl vagyunk a nehezén.” Kóthay Lajos kifejtette: 15 folyószakaszon, 780 kilométeren védekeznek az ár ellen, de már nincs harmadfokú készültség. 4100 hektár van víz alatt, a belvízvédelmi készültség súlyponti helye a Tisza déli része, de senkit sem kellett kitelepíteni. Másodfokú a készültség a felső-szabolcsi részen, itt a belvíz miatt eddig kilencvenezer köbméter vizet emeltek át a Tiszába.
Közben megkezdődött a károk felmérése a Tisza felső szakaszán. Tokajnál szombatra várják a tetőzést. Tiszafüred és Rakamaz között elsőfokú a készültség, Szolnoknál megáradt a Zagyva. A Hernád teljes hosszán apad, itt másodfokú készültség van. Az államtitkár szerint az utóbbi napokban felhalmozódott, mintegy 300 milliméter csapadékot semmilyen rendszer nem tudta volna elvezetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.