Az ügynökök mozgatják a piacot

Két évük volt a felsőfokú végzettséggel nem rendelkező biztosítási ügynököknek, hogy letegyék a tevékenységük folytatásához szükséges OKJ-s vizsgát, ám a harminc-ötven órás tanfolyam elvégzésével még ötezren adósak. Pedig a határidő decemberben lejár. Szakértők szerint egyre nagyobb szerepük van a közvetítőknek, de ez nem feltétlenül válik az ügyfelek hasznára.

Csécsi László
2008. 08. 16. 19:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi hónapokban a közvélemény célkeresztjébe került a hitel- és biztosítási ügynökök tevékenysége. Elsősorban amiatt érték vádak a közvetítőket, mert egy részük inkább maga és nem ügyfele hasznát keresi, amikor egy bizonyos termékre próbálja rábeszélni a potenciális megrendelőt. A másik kifogásolt terület az ügynökök felkészültsége volt. Több szervezet is felemelte a hangját, azt állítva, hogy a hitel- és biztosításközvetítők nem rendelkeznek eléggé alapos tudással ahhoz, hogy a legjobb tanácsot adják ügyfeleiknek. Nemrégiben azonban változott a helyzet, még ha nem is olyan irányba, mint azt korábban sejteni lehetett. Július elején ugyanis kiderült, hogy a felsőfokú végzettség nélküli biztosítási ügynököknek – akik vitathatatlanul jobban álltak felkészültség terén, mint a hitelközvetítők – már nem szükséges OKJ-s képzésen részt venniük, hanem egy hatósági vizsgát teljesítve is folytathatják a tevékenységüket. A szakértők szerint az utóbbi könnyebb, mint OKJ-s társa. A biztosítók egyébként korábban is hangoztatták, hogy túl nehéznek tartják az állami vizsgát.
A vizsga valószínűleg tényleg nem könnyű, azt viszont nem állíthatjuk, hogy a közvetítők nem kaptak elég időt a felkészülésre: a határidőt ugyanis egy és két évben húzták meg a szabályozók. Az ügynökök jó része azonban ennyi idő alatt sem tudta teljesíteni a harminc-ötven órás tanfolyamot. Binder István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) szóvivője szerint jelenleg körülbelül ötezer olyan biztosításközvetítő dolgozik, aki még nem teljesítette a vizsgakövetelményeket. Nekik legkésőbb decemberig meg kell szerezniük a képesítést, mert anélkül nem folytathatják a munkájukat.
Trunkó Barnabás, a Magyar Biztosítók Szövetségének főtitkára szerint a hatósági vizsga a kétszintű képzéshez hasonlít. Bár az előbbi is elég a működéshez, a főtitkár úgy véli, a biztosítók egy része mindenképp meg fogja követelni munkatársaitól az OKJ-s vizsga meglétét is. A hatósági vizsga bevezetése Trunkó szerint lehetővé teszi, hogy a szakmába újonnan belépők hamarabb kezdhessék meg a munkát.
A közvetítők piaci térnyerése egyébként világosan látszik. Sőt vannak olyan vélemények is, miszerint a piacot ma már az ügynökök mozgatják. Trunkó Barnabás lapunknak elmondta: jelenleg a szerződések 25-30 százalékát kötik meg biztosításközvetítők. Ez az arány jóval magasabb, mint Ausztriában vagy Németországban, de a többi kelet-közép-európai országét is meghaladja.
Ugyanakkor a főtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy mindenképp különbséget kell tenni a hagyományos értelemben vett biztosítási ügynök és a független biztosítási alkusz között. Előbbi csupán egyetlen társaság termékeit árulja, míg utóbbi több biztosító ajánlata közül választja ki azt, amelyik legjobban megfelel ügyfelének. A független alkusznak persze több lehetősége van arra, hogy a saját érdekeit tartsa szem előtt, és a jutalék mértéke befolyásolja a döntését, ám Trunkó szerint nincsenek jelentős különbségek a biztosítók által kínált jutalékok között. A közvetítők által kötött szerződések jelenleg fele-fele arányban oszlanak meg a függetlenek és az egy társaság alkalmazásában állók között.
Filvig István, a Magyar Biztosítók Szövetségének elnöke arra figyelmeztet, hogy a biztosítási piac növekedése részben a közvetítők tevékenységének köszönhető, a magas jutalék reményében ugyanis az ügynökök megpróbálnak minél több üzletet kötni. – Bár jelenleg stagnál a jutalékok mértéke, ezek összege az elmúlt három évben jóval az infláció fölött emelkedett – jegyezte meg Filvig. Mivel a közvetítők azokat a társaságokat helyezik előtérbe, amelyek magasabb jutalékot fizetnek, ezek mértéke az éleződő piaci verseny miatt várhatóan tovább emelkedik majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.