A tervezett létesítmény összességében környezetvédelmi szempontból kompatibilisnek tekinthető – áll a burgenlandi tartományi kormány által a heiligenkreuzi hulladékégetőhöz kért környezetvédelmi hatásvizsgálatban. Az osztrák szakvélemény leszögezi: a Magyar Köztársaság által eljuttatott állásfoglalásokat és írásos anyagokat a vizsgálati könyvben figyelembe vették, az egyes szakvéleményekben szakmai szempontból értékelték.
Hogy ez mennyire sikerült, a szakvéleményt olvasva legalábbis kétséges. A dokumentum ugyanis nyomatékosítja: a halmozódó hatások által létrejött régiók feletti és globális környezeti hatásokat nem lehet egy egyedi projekt szintjén megoldani, ahhoz „szupraregionális” és globális célkitűzések, szabályozások szükségesek, amelyek nem az egyes projektre, hanem egész üzletágakra vagy területekre vonatkoznak. Vagyis a szén-dioxid-kibocsátás környezeti „kompatibilitásának” kérdése megoldhatatlan. Magyarul: írhat a magyar sajtó bármit, tiltakozhat a magyar állam, az Őrségi Nemzeti Park vagy Szentgotthárd és környékének lakossága, az osztrákok rajtuk túlmutató, világméretű összefüggések miatt nem képesek csökkenteni a kibocsátást.
– Burgenlandban a gazdaság és a politika végtelen erős szövetséget alkot, a helyi tőke által gerjesztett akaratot csak a felettük álló politikai szint képes jobb belátásra bírni, a magyar és az osztrák kormány – hangsúlyozta Viniczay Tibor György, Szentgotthárd polgármestere. Hozzátette: egyértelmű, hogy a szakértők megrendelésre írták a tanulmányt, amelyet jól példáz a dokumentum tartalma.
– A napokban látható volt, hogy a már meglévő üzemből is sűrű fekete füst teríti be a környéket – folytatta –, ezért már a stájer fürdőszövetség is aggodalmát fejezte ki az építendő égetőmű és az újabb üzemegységek miatt.
Korábban lapunk is megírta: a regionális osztrák politikai és gazdasági lobbi összefogott, és érdekeik úgy kívánják, hogy az égetőmű mindenképpen megépüljön. Az ügy pikantériája, hogy az osztrákok úton-útfélen hirdetik környezettudatos magatartásukat, a környezetvédelem iránt érzett elkötelezettségüket. Úgy tűnik azonban, hogy az ipari lobbi erősebb a zöldpolitikánál, főleg, ha a szél a szmogot a szomszéd oldalára fújja. Így nem meglepő a hatástanulmány végkövetkeztetése.
Régóta köztudomású, hogy az osztrák környezetvédelmi minisztérium a heiligenkreuzi ipari parkban három további üzem építését is tervezi, vagyis a környezeti hatások összeadódnak. – Hiába a csaknem kétéves erélyes lakossági tiltakozás, a tízezer ellenző aláírás, a 98 százalékos elutasítás a helyi (nem ügydöntő, csak véleménynyilvánító) népszavazáson, csaknem hatezer hivatalos ellenvélemény – vélekedik a Greenfo. A Pro Natura St. Gotthard (Pronas) szerint a régióban a jelentős gépjárműforgalom miatt már most is átlag feletti a finompor koncentrációja. A szén-dioxid-terhelés a hulladékszállítás miatt tovább nőne, a rákkeltő koromról és mérges gázokról nem is beszélve.
A Pronas elnöke, Woki Zoltán szerint felháborító a most született hatásvizsgálat. – Hihetetlen, de az osztrákok a szociális, vagyis az emberekre gyakorolt hatást nem is vizsgálták, ami nevetségessé teszi az egész tanulmányt – fejtette ki. Elmondta, hogy az osztrák Zöld Párt, élén burgenlandi szervezetük szóvivőjével, Josko Vlasichkal, is elítéli a környezetvédelmi hatástanulmányt, mert abból világosan látszik: a helyi politika és a gazdaság erőinek összefonódása révén születhetett meg az elfogult vélemény.
– Normális esetben a hatásvizsgálat egy objektív és független eljárás, külső befolyásolás nélkül, ebben az esetben viszont nem erről van szó – nyilatkozta az osztrák környezetvédő. Véleményét alátámasztotta azzal is, hogy a hatásvizsgálat koordinátorát a beruházó javasolta, és elfogadta a szakértői díj teljes összegének az átvállalását, továbbá a „független” koordinátor értékelt és ajánlásokat adott közre a többi szakértőnek, így egyebek mellett arra vonatkozóan is, hogy miként reagáljanak a Magyarországról érkező kérdésekre.
– Egy korábbi tanulmányban egyértelműen megállapították, hogy a tervezett erőmű 98 méter magas kéménye káros mind tájképileg, mind a levegőszennyezettség tekintetében. Mi történt? Azonnal lecserélték a szakértőt, ami mutatja, milyen komolytalan az egész eljárás – mutatott rá Viniczay Tibor György. Az osztrák tájvédelmi szakvéleményt készítő korábbi szakértő a tájképre vonatkozó megállapítása során ugyanis a leendő égető 98 méter magas kéményét a láthatóság és a nemzeti parkok közelsége miatt nagyfokúan hátrányosnak minősítette.
A második szakértő mindezt „még elfogadhatóra” változtatta, s ezért a megállapításáért a tartományi hivatal aktái szerint 49 980 euró (körülbelül 11,5 millió forint) szakértői díjat vehetett fel. A második hatástanulmányt készítő szakember időnként 60 méter hosszú füstfáklyát feltételez, ezért azt kéri, hogy fákat ültessenek takaró intézkedés gyanánt. Kérdés, melyik az a fafajta, amelyik legalább 98 méter magasra, de akár 160 méterre is megnő.
– A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium továbbra is kiemelten kezeli a heiligenkreuzi hulladékégető ügyét – tudtuk meg a tárca sajtóosztályán. Hozzátették: a jelenlegi osztrák belpolitikai helyzetben úgy látták célszerűnek, ha ebben az időszakban a miniszteri helyett – az új osztrák környezetvédelmi miniszter hivatalba lépéséig – tartományi szinten folytatják a politikai egyeztetést. Egy informális politikai konzultáción Oláh Lajos államtitkár júliusban Eisenstadtban (Kismarton) már találkozott Hans Niessl tartományfőnökkel, aki az osztrák Zöld Párt szerint bizonyíthatóan többször is beavatkozott a hatásvizsgálatba, vagyis az égetőmű elkötelezettje, és a tárgyalásokat folytatják majd.
– A cél az, hogy az osztrák fél vizsgálja felül a hulladékégető telepítésének helyét, és azt a határtól távolabb építse fel, a beruházás a magyar álláspont szerint nincs összhangban azzal, hogy a szentgotthárd–heiligenkreuzi régió a természeti értékeire, nemzeti parkjaira, a biogazdálkodásra és az ökoturizmusra alapozza megélhetését – szól a magyar zöldtárca kommünikéje. A dokumentum leszögezi: a szakminisztérium mindent el fog követni annak érdekében, hogy érvényt szerezzen a magyar érdekeknek. A tárca hangsúlyozni kívánta, hogy egyelőre egy hatásvizsgálat készült el, az pedig nem tekinthető végleges döntésnek a heilegenkreuzi hulladékégetőről. Az osztrák eljárásba egyébként ügyfélként az Őrségi Nemzeti Park is bejelentkezett, ők fellebbezési joggal is rendelkeznek.

Komoly anyagi segítséget kapnak a nyugdíjasok