Egy székely Kambodzsában

2008. 08. 19. 18:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Július végén parlamenti választásokat tartottak Kambodzsában: tizenötezer szavazókörben – tizenháromezer helyi és külföldi megfigyelő előtt – több mint nyolcmillió ember adhatta le a voksát. A tét az volt, hatalmon marad-e Ázsia egyik legrégebben hivatalban lévő kormányfője, Hun Szen. A válasz nem késlekedett sokáig: igen, a Kambodzsai Néppárt (CPP) már a hivatalos eredményhirdetés előtt győztesnek nyilvánította magát, megszerezve a szavazatok háromnegyedét. Fő politikai riválisai, a jobbközép ellenzéki párt a szavazatok kevesebb mint húsz százalékát szerezte meg, a royalisták pedig be sem jutottak a parlamentbe.
Az Európai Parlament (EP) héttagú delegációt küldött a kambodzsai választásokra. A csoport tagja volt egy csíkszeredai református lelkész, Sógor Csaba is, aki az RMDSZ egyik uniós képviselője a kettőből. Az Európai Parlamentben működő, Délkelet-Ázsia országaival és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségével (ASEAN) fenntartott kapcsolatokért felelős küldöttség tagjai jelentésükben megállapították, hogy a kormányzó CPP által majd 75 százalékos többséggel megnyert választásokon súlyos szabálysértések történtek.
Sógor Csabának volt személyes viszonyítási alapja. „Az országban uralkodó hangulat nagyon emlékeztet a kilencvenes évek posztkommunista Romániájáéra. Bár névleg többpárti rendszert vezettek be, a Hun Szen miniszterelnök vezette régi gárda erős kézzel tartja kezében a hatalmat” – foglalta össze tapasztalatait. Arról is beszélt, hogy Kambodzsában szabadon mozoghatnak az elmúlt évtizedek tömeggyilkosai, az ország tele van taposóaknákkal, az EP-delegáció tagjait
emiatt nem is engedték letérni a hivatalosan megjelölt útvonalról.
Hun Szen nagymértékben kijátszotta a Kambodzsa és Thaiföld közötti határvita kérdését. A két ország határán lévő ősi hindu templomnál ezerötszáz thaiföldi és kambodzsai katona áll egymással szemben július 15-e óta. A kampányidőszakban Hun Szen nem vonta ki a területről a kambodzsai csapatokat, és ezt a választók nagy része – a közvélemény-kutatások szerint – pozitívumként értékelte.
A kommunista titkosszolgálatok által irányított, egykori vörös khmerekből átvedlett, most neoliberális eszméket valló és a multinacionális cégeket aprópénzért kiszolgáló pártja, a CPP huszonöt éve van hatalmon, ez az ötödik győzelme. Az 56 esztendős Hun Szen – akit a vietnamiak készítettek fel Kambodzsa vezetésére – kijelentette, hogy majd kilencvenéves korában fog lemondani a kormányfőségről. A terv zökkenőmentes kivitelezésére négyezer fős, közpénzből fizetett magánhadserege vigyáz.
Külföldi elemzők az általános beletörődéssel magyarázzák a CPP győzelmét. „Úgysem tudnánk mit tenni ellene, ezért rá szavazunk” – ez volt a kambodzsai választók hozzáállása. „Az előre lejátszott választásnak az az előnye, hogy nem kell megvárni az eredményeket, már meg is lehet írni a kommentárt” – ironizált egy Phnom Penh-i újságíró a francia Figaro tudósítójával beszélgetve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.