Volt kollégáját, Dvorszki Lászlót, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) jelenlegi tudományos és nemzetközi igazgatóját nevezte ki a kutatás-fejlesztési miniszter az EITI budapesti székhelyének kialakításának miniszteri megbízottjává. Ismeretes, hogy Molnár Károly tárca nélküli miniszter előzőleg a BME – tandíjért kardoskodó – rektora volt. Az újdonsült miniszteri megbízott, Dvorszki 2001–2006 között még a Tel Aviv-i nagykövetségen dolgozott tanácsosként. Molnár miniszter tegnap közleményben tudatta azt is, hogy az EITI helyszíne a XI. kerületben, a lágymányosi Infoparkban lesz.
A nyár első hónapjában nemcsak a tudományos életben, hanem még a balliberális politikai mezőben és médiában is rossz volt a visszhangja Magyar Bálint jelölésének a testület tizennyolc fős irányítótestületébe. A szociológus, SZDSZ-es ügyvivő, volt oktatási minisztert a napokban már véglegesítette testületi tagként az Európai Parlament, amelynek több liberális és néppárti tagja előzőleg tiltakozott e jelölés miatt. Még a kormányzat is mást látott volna szívesen hazánk képviseletében, a Magyar Tudományos Akadémia két nemzetközi hírű tudóst jelölt. Mindegyik változat méltóbb lett volna hazánk hírnevéhez, hiszen az irányítótestület más tagjai egytől egyig professzorok, multina-cionális cégek innovációs vezetői. „Ejtőernyős ugrását” Magyar Bálint minden bizonnyal annak a Boda Miklós jelölő bizottsági tagnak köszönheti, akit oktatási tárcavezetőként ő ültetett hajdan az attól fogva botrányokat halmozó Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal élére.
Legutóbb Szentgyörgyi Zsuzsa villamosmérnök, baloldali közíró írta le a Népszavában: Magyar Bálintnak „semmilyen tapasztalata nem lehet az innováció alapjait hordozó műszaki kutatásról, az ipari kapcsolódásokról, a technológiai fejlesztésekről, piaci összefüggésekről, a meghatározó trendekről”. Szentgyörgyi óvott attól, hogy eltúlozzák a Budapesten kialakítandó intézet súlyát, mondván, az nem kutatóintézet, csak egy koordináló testület és az annak munkáját segítő hivatal.
Meghajolni az igazság előtt – így gondolkodott a nagy magyar történész
