Ezerötszáz dollár

Kő András
2008. 08. 19. 18:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem okoz nagy megrázkódtatást, ha leírjuk: 1952 és 1988 között a világversenyek, köztük az olimpiák állandó utazói és kísérői az Államvédelmi Hatóság – később más néven a III/III-as főcsoportfőnökség – illetékes munkatársai voltak, akik rendszeresen jelentettek a sportolókról. Lényegében minden lépésükről tudtak, így próbálták megakadályozni, hogy elhagyják az országot, vagy olyan megnyilvánulásokra ragadtassák magukat, amelyek „veszélyesek” lehetnek a szocialista társadalom számára. Meghökkentők ezek a jelentések, amelyekkel magunk is szembesülhetünk a pekingi olimpia nyitányára időzített könyvecskében, amely az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában végzett kutatások eredményeit közli.
A kötet egyedülálló a magyar sport történetében, nem lezárása, hanem kiindulópontja a kérdés vizsgálatának. A jelentések egy beteg társadalom erkölcseiről árulkodnak. És nemcsak az ötvenes évekből, hanem a későbbi évtizedekből is, egészen a rendszerváltozásig. Az erkölcs a lehető legjobb találmány, hogy az orruknál fogva vezessék a szurkolókat. Jó példa erre az 1964-es tokiói olimpia vízilabdadöntője körüli hercehurca. Stoll Dániel rendőr őrnagy jelenti december 22-én a Belügyminisztérium III/II-es csoportfőnökség 6/b alosztályának:
„…a helyzet úgy állt, hogy a jobb gólarány dönti el az aranyérem sorsát a jugoszláv és a magyar csapat között. A döntő napján délben játszották le a jugoszláv–olasz mérkőzést, este pedig a szovjet–magyart. A mérkőzés előtti este Szabó Aladár, a Brazíliában élő és az ottani válogatottban játszó magyar játékos beszélt az olasz játékosokkal, akik elmondották, hogy őket a jugoszlávok megkörnyékezték pénzzel, és mivel nekik már úgyis mindegy, valószínű, hogy nagy gólaránnyal vesztik el a mérkőzést. Az információt […] közölte a magyar sportvezetőkkel, elsősorban Laky Károllyal, a vízilabda-válogatott edzőjével és Kutas Istvánnal, az olimpiai küldöttség helyettes vezetőjével. A magyar sportvezetők úgy döntöttek, hogy megpróbálnak pénzt szerezni, és […] úgy tárgyaljon az olaszokkal, hogy ne feküdjenek le a jugoszlávoknak. Az olaszok 1500 dollárt kértek, és kijelentették, hogy szívesebben játszanak rendesen pénzért, mint hogy a pénzért lefeküdjenek.
Az olaszok a mérkőzést a megállapodásnak megfelelően végigküzdötték, s a jugoszláv csapat csak 2-1-re tudott győzni… A meccset követően Laky Károly, a vízilabda-válogatott edzője hivatalos formában felvette a pénzt (1500 dollár), majd átadta […] -nak, aki kifizette az olasz csapatkapitánynak…”
Részlet Gyarmati Dezső Aranykor című könyvéből: „Egy baj volt csupán: a jugók 2-0-val intézték el a szovjeteket – és az utolsó napon ugyanennyire vezettek az olaszok ellen egy perccel a vége előtt. Méltánylandó, hogy a taljánok úgy küzdöttek, mintha véd- és dacszövetségre léptek volna velünk, és a végén csak bevertek egyet (2-1), így a tizedes törtek világában otthonosan mozgó Kanizsa három lehetséges verziót tett le a csapat elé… 2-0-ra, 3-1-re vagy 5-2-re kellett nyerni – minimum.”
Öt-kettőre nyert a magyar csapat a szovjetek ellen, és ezzel olimpiai bajnok lett.
Stoll Dániel megjegyzése: „»Halasi« fedőnevű ügynökünk a fenti ügy ellenőrzése során közölte, hogy ő ezt az olimpia után nem jelentette, mert az egész ügy a sportvezetők előtt ismert volt, és tudtukkal, valamint engedélyükkel lett az ügy elintézve… Amennyiben az ügy további intézkedést igényel, javaslom felvenni a kapcsolatot Egri Gyula elvtárssal, az MTS elnökével, az olimpiai küldöttség vezetőjével. Az ő tudta és engedélye nélkül ilyen nagy összeget kifizetni nem lehetett.”
A tokiói állambiztonsági munkáról szóló jelentésben egyebek mellett ez áll: „…megállapítható, hogy több olyan kapcsolatunk volt, akik igen eredményesen és odaadóan segítették az operatív munkát. Így nagyon lelkiismeretesen és jól dolgoztak a többi között az alábbiak: »Pataki«, »Balaton« és »Balogh« fedőnevű hálózati személyek a vívók körében, »Lovas« és »Halasi« fedőnevű hálózati személyek a vízipólózok körében, »Spios«, »Pék« fedőnevű hálózati személyek a kajak-kenu versenyzők körében”… stb.
– Nagyon fontos, és ezt egy kicsit a most megjelent kötet hibájának is tartom, hogy a szerzők – bár ismerik a fedőnevek mögött rejlő személyeket – nem osztják meg az olvasókkal valódi nevüket – mondta Szakály Sándor egyetemi tanár, történész. – Pedig a társadalmi igény megkívánta volna, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba, és megtudjuk: kik voltak azok a sportvezetők, akik „önként és dalolva” a mindenkori hatóságnak dolgoztak, jelentettek a sportolókról, mi több, fedett állásban voltak – például Eperjesi László, a SZOT sportosztályának vezetője –, illetve kik voltak azok a sportolók, akik jelentettek a társaikról. De a sportban járatos olvasók így is fogják tudni, kik álltak a fedőnévvel ellátott és történetekkel közreadott beszámolók mögött.
Az önkontroll oka a deheroizálástól való félelem is lehetett, de úgy hisszük, külön kell választani a sportteljesítményt és az embert. És amit nem győzünk hangsúlyozni: minden egyes esetet külön kell vizsgálni! A válogatás utal arra, hogy mindig voltak olyan irányzatok az olimpiai mozgalomban, amelyek politikai törekvések miatt tettek tönkre sportolói karriereket. Eleddig ismeretlen volt, milyen megmozdulások kísérték országszerte a magyar sportküldöttség távolmaradását az 1984-es Los Angeles-i olimpiáról.
Az 1984. évi 98. számú összefoglaló napi operatív információs jelentésben az alábbiak olvashatók május 21-i keltezéssel:
„Ismeretlen személy f. hó 17-én délután Székesfehérvárott egy 10,5x15 cm nagyságú papírt helyezett egy parkoló személygépkocsi szélvédő üvegére. Az írógéppel készített röplapon a következő szöveg állt: »Los Angeles, ’84. A talpnyaló kommunista vezetők már undorító politikájuknak a sportot is felhasználták. Demagóg propagandájukkal már sok embert megtévesztettek, de már nem lehet tűrni a demokrácia földbe tiprásának ilyen mértékét! « Intézkedés: jelentették a BM III/III-as csoportfőnökségnek, s az anyagot szakértői vizsgálatra megküldik; a közbiztonsági állományt és az elkövetési hely környékén lévő hivatalos és társadalmi kapcsolatokat eligazították; tájékoztatták az MSZMP Fehér megyei bizottságát.”
A Veszprém megyei állambiztonsági szerv 1984. évi 27. számú napi operatív információs jelentése, 1984. május 23.:
„Május 22-én este Farkas Zsolt 19 éves hírlapkézbesítő, veszprémi lakos az egyik helyi járatú autóbuszon utazva, kabátja hajtókájára tűzött, házilag készített kör alakú jelvényt viselt, amelyen »Le van szarva a Magyar Olimpiai Bizottság! « felirat [volt] olvasható. Előállítását követően a nála lévő zsebnaptárban a népi demokratikus államrend elleni gyűlölet felkeltésére alkalmas bejegyzéseket találtunk. Intézkedés: házkutatás, tanúk felkutatása, őrizetbe vétel. Németh Zoltán r. őrgy.”
Budapesten „a Fiatal Művészek Klubjában az Inconnu- csoport egyik tagja – Szolnokon készített – matricákat osztogatott, melyeken az olimpiai öt karikának megfelelő elhelyezésben öt sarló-kalapács és alatta cirill betűkkel »Bojkott« felirat látható. Az információ forrása megbízható, ellenőrzött. Intézkedés: folytatják az ellenőrzést.” És így tovább.
Csonka olimpia volt az 1980-as moszkvai is, ahol jelen sorok íróját arra figyelmeztették a magyar csapat vezetői, hogy ne tudósítson az olimpiai faluban létesített katolikus kápolnáról, miközben a német stáb forgatott a különböző felekezetek imahelyein. De azért is megrótták a tudósítót, hogy leült vacsorázni Molnár Györggyel, a Szabad Európa Rádió munkatársával. Az állambiztonság emberei és ügynökei ugyanis nemcsak a sportolókat figyelték, hanem az újságírókat is. Erre is találunk dokumentumot a könyvben.
A kezdet tehát dicséretes. Egy régi mondás szerint, aki elkezdte, félig már megcsinálta. Mondjuk inkább azt, hogy amíg nincs félig készen, addig nem is kezdte el. De ez csak szerény biztatás – a holnapi munkára.
(Krahulcsán Zsolt–Müller Rolf–Takács Tibor: Állambiztonság és olimpia, 1956–1988. Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára – L’Harmattan Kiadó, Budapest, 2008. Ára: 2000 forint.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.