Túlélte tegnap az indiai kormány az ellene szóló bizalmi szavazást a parlamentben. A voksolásra azután került sor, hogy a Kongresszus Párt vezette kormány parlamenti szövetségesei megvonták bizalmukat a kabinettől, tiltakozásuknak adva hangot az Egyesült Államokkal köttetett nukleáris együttműködés miatt. A kommunista párt attól tart, hogy a paktum révén Washington túlzott beleszólást kap majd India külügyeibe és nukleáris politikájába, illetve veszélybe kerül India szuverenitása. Az ellenzéki nacionalista Bharatiya Janata Párt (BJP) szerint a megállapodás miatt a jövőben India nem tesztelhet nukleáris fegyvereket. A BJP több tagja élesen kikelt a kormány ellen, mondván, az ellenzéki politikusokat megpróbálták megvesztegetni a szavazás előtt. Amelyet ha a kormány elveszített volna, előre hozott választásokat kellett volna tartani az ázsiai országban, s az indiai–amerikai nukleáris megállapodás is veszélybe került volna.
George W. Bush amerikai elnök és Manmohan Szingh indiai kormányfő 2006. március elején újdelhi találkozójukon öntötték végleges formába a Washington és Újdelhi között 2005-ben megkötött, sokak szerint vitatható elvi megállapodást a békés célú nukleáris együttműködésről. A megállapodás értelmében az amerikaiak lehetővé teszik, hogy India hozzáférést kapjon az amerikai polgári nukleáris technológiához. Az amerikai segítség fejében Újdelhi vállalja, hogy különválasztja katonai és polgári célú atomprogramját, emellett lehetővé teszi a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) számára, hogy ellenőrizze az atomenergia polgári hasznosítására szolgáló létesítményeit. Indiának egyetlen ország sem szállít nukleáris technológiát és hasadóanyagot azóta, hogy az ország 1998-ban kísérleti jelleggel atomrobbantásokat hajtott végre. Az Egyesült Államok ennek a nemzetközi bojkottnak vetett véget, a nukleáris egyezségre az amerikai kongresszusnak is áldását kell adnia.
– A kérdés az, hogy véget akarunk-e vetni országunk nukleáris izolációjának? Azt akarom, hogy India gazdasági hatalom, szuperhatalom legyen – közölte tegnapi felszólalásában Manmohan Szingh. A miniszterelnök szerint a megállapodásra – amelyet a NAÜ-nek is jóvá kell hagynia – szükség van, hogy az ország növekvő energiaszükségleteit ki tudják elégíteni. Az előrejelzések szerint 2050-ben az ország áramellátásának 25 százalékát a nukleáris energia biztosítja majd.
Máris széteshet a formálódó nagy ellenzéki együttműködés
