Fenyegető erőszak Afganisztánban

Már nemcsak az amerikaiak vezette nemzetközi erőknek, hanem a segélyszervezeteknek is fejfájást okoz az erőszakcselekmények számának drasztikus növekedése Afganisztánban. Képviselőik bejelentették, kivonulnak a közép-ázsiai országból, ha a helyzet nem javul.

Hírösszefoglaló
2008. 08. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az erőszakcselekmények számának elmúlt hónapokban történt drasztikus megnövekedése miatt Afganisztán egykor biztonságosnak tartott területein sem lesznek képesek működni a közeljövőben a nemzetközi segélyszervezetek – jelentette tudósításában a BBC. Száz segélyszervezet közös közleményben aggályait fejezte ki amiatt, hogy mindössze egy év alatt ötven százalékkal nőtt a tálib lázadók által elkövetett támadások száma, ráadásul a rajtaütések egyre gyakoribb célpontjai a segélytevékenységet végző csoportok. Mint a közleményből kiderül, az idén nyolcvannégy alkalommal (júniusban huszonegyszer) támadtak meg segélyszervezeteket, ezekben tizenkilencen vesztették életüket.
A segélyszervezetek bírálattal illették az országban állomásozó nemzetközi erőket, amiért gyakran az általuk végrehajtott légi csapásokban halnak meg ártatlan polgárok. Az afganisztáni harcokban az idén összesen 2500-an vesztették életüket, közülük ezerre tehető a civil áldozatok száma. Az afganisztáni háború 2001-es kezdete óta július volt a legvéresebb hónap, amikor 260 polgár vesztette életét. A segélyszervezetek aggodalmuknak adtak hangot amiatt is, hogy mára a biztonságosnak tartott, Kabulhoz közel eső területek is veszélyesek.
A nemzetközi erők létszámát tízezerrel 71 ezerre növelték tavaly, a NATO parancsnokai szerint ugyanakkor Afganisztán keleti részén elsősorban azért emelkedett az erőszakcselekmények száma, mert csapataik az ország több területén járőröznek, mint korábban.
A kabuli kormány úgy véli, a tálib támadások számának megnövekedésére a pakisztáni kormány és Pakisztán afgán határa mellett fekvő törzsi területein megbúvó milicisták között köttetett fegyverszünet miatt került sor. Afganisztán ENSZ-nagykövete, Zahir Tanin szerint országának nem használtak ezek a megállapodások, az al-Kaida és a tálibok milicistái így szabadon garázdálkodhatnak. Tanin úgy véli, pakisztáni titkos ügynökök is együttműködtek a fegyveresekkel. A New York Times szerint bizonyíték van arra, hogy a pakisztáni titkosszolgálatnak köze volt a kabuli indiai nagykövetség júniusi megtámadásához. A harcokban tegnap is meghalt négy NATO-katona és egy civil. Az áldozatok nemzetiségét nem közölték.

Külföldi harcosok. Egyre több, korábban csak Pakisztánban és Kasmírban tevékenykedő pakisztáni fegyveres csatlakozik az Amerika- és NATO-ellenes harcokhoz Afganisztánban – közölték nevük elhallgatását kérő amerikai tisztviselők. Szerintük a pakisztániak beözönlése felülmúlja az arab, az üzbég és a csecsen harcosok áradatát Afganisztánba. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.