A 22. születésnapját éppen ma ünneplő Bolt szép ajándékkal lepte meg magát. De a rendezők sem feledkeztek meg róla. Miközben a győztes örömtáncot lejtett, felcsendült a Happy birthday.
Annak idején, amikor kisdiákként iskolája krikettcsapatát erősítette, Usain Bolt aligha álmodott erről a sikerről. Szerencsére a testnevelőtanára felfigyelt a gyorsaságára, s a rekortán felé terelte. Üstökös tehetségként tűnt fel. Minden idők legfiatalabb atlétájaként, 15 évesen már ifjúsági világbajnokságot nyert, négy éve, nem egészen 18 évesen indult az athéni olimpián, tavaly pedig már a felnőttek között lett második az oszakai vb-n. Egyaránt 200 méteren, tegyük hozzá. Sőt, edzője, Glen Mills szerint alkata alapján Bolt 400-on lehetne a legjobb, ahol szintén figyelemre méltó, 45,28 másodperces egyéni csúccsal rendelkezik. Csakhogy hősünk nem szereti ezt a távot, azért állt rá a 100 méterre, hogy ne kelljen négyszázat futnia. Magas termete (196 cm) itt is kamatozik, az átlagos 45-tel szemben csupán 41 lépéssel robogja végig.
Mozgása egyszerre emlékeztet Carl Lewisra és Linford Christie-re. Olyan kecses, mint Lewis és olyan erős, mint Christie. Biztosan kikérné magának, hogy a pályafutását dicstelenül lezárt brit atlétával is összehasonlítjuk, de ámuldozásunk közepette nem feledkezhetünk meg a kétéves körözés után letartóztatott Angel Hereida egy hete adott interjújáról. Több neves atléta, köztük Marion Jones korábbi beszállítója – nem a futócipőre gondolunk… – is azt állítja, a 10 másodperc és a 9,70 között csakis a dopping jelenti a különbséget.
Így hát a csodálattal együtt is vegyesek az érzéseink.
A pályán elért eredmény alapján azonban kétségtelenül Usain Bolt minden idők egyik legkiválóbb sprintere. Még Pekingben Jesse Owens és Carl Lewis mellé érhet (akik távolugrásabn is olimpiai bajnokok lettek), mert a jamaicai váltó tagjaként a 4x100-as váltóval is esélyes. S ha nagyon nekifeszülne, a 4x400-as váltóban is futhatna; aligha gyengítené a jamaicai csapatot. Csak egy a gond: mint tudjuk, a négyszázat nem szenvedheti.
Elégtétel Fazekasnak. Tegnap nem volt magyar induló az atlétikai versenyeken, kedden viszont négyen is szerepeltek. Közülük a legjobban, sőt a teljes atlétikai csapatot tekintve is a második legjobb eredményt elérve Fazekas Róbert. Az Athénban doppingvétség miatt aranyérmétől megfosztott diszkoszvető 63,43 méteres dobással nyolcadik lett. Pekingben mellé állt a szerencse. A tizenkettes döntőbe tizenegyedikként került be, a fináléban pedig annak köszönhetően dobhatott a nyolc között is, hogy egyetlen centivel megelőzte a spanyol Pestanót. Az ő esetében pontosan mérhető ezen egy centi értéke: a nyolcadik helyért kétmillió forintos állami juttatás jár. Helyzetéhez illően Fazekas lelkét kettős érzés feszíti: elégtétel és keserűség. „Jutalomút, hogy egyáltalán itt lehetek Pekingben, a nyolcadik hellyel pedig, remélem, bizonyítottam, hogy nem lehet leírni. Ugyanakkor ahogy rendeződni látszanak a dolgaim, ismét megszaporodtak a rosszakaróim” – mondta. Kérdésemre, hogy ha 70-et nem is (71,70 az egyéni legjobbja), mondjuk 66 métert fog-e még dobni, így válaszolt: „66-ot biztosan, csak legyek egészséges. A hetvenről csak azután van értelme beszélni.” A mostani mezőnyben volt-e valakinek oka félni a doppingellenőrzéstől? – szögeztem neki, aminek láthatóan nem is örült, s így felelt: „Remélem, senkinek.”
Papp Krisztina 5000 méteren a második előfutamban nem egészen két kilométert bírt futni a mezőnynyel, ő volt a második leszakadó, végül 16 percen kívüli gyenge idővel ért célba, s természetesen kiesett. Ahogy női gerelyhajításban Szabó Nikolett is, aki a selejtezőt a 22. helyen zárta. Kiss Dániel 110 gáton viszont a második körből kis híján bejutott az elődöntőbe. Ám sajnos beragadt a rajtnál, s az első néhány gáton nem érezte a ritmust. Így is elfogadható időt, 13,61-et futott. „Ilyen rossz technikával ilyen jó időt még sohasem futottam. Ami azt mutatja, hogy nagyon jó formában vagyok. Kár érte…” – boszszankodott. Nekünk mégis miatta van a legkevésbé hiányérzetünk.
Szoboszlai és Kerkez bosszút állhat: személyes ügy nekik a Liverpool rangadója
