Ha egyszer beindul a Bolt!

Michael Phelps nemcsak Peking, hanem az újkori olimpiák történetének is a legeredményesebb sportolója. Ám egy fiatal jamaicai sprinter ezekben a napokban, sőt talán hetekre, hónapokra legalább annyi beszédtémát szolgáltat, mint az úszózseni. Usain Bolt a 100 után tegnap a 200 méteres síkfutást is megnyerte. Eme duplázásra utoljára Carl Lewis volt képes 1984-ben. Csak hogy tudjuk, kivel van dolgunk: Bolt mindkét távon világcsúcsot állított fel. Tegnap Michael Johnson kozmikus, megdönthetetlennek hitt, 19,32 másodperces rekordját adta át a múltnak 19,30-cal.

Munkatársunktól
2008. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 22. születésnapját éppen ma ünneplő Bolt szép ajándékkal lepte meg magát. De a rendezők sem feledkeztek meg róla. Miközben a győztes örömtáncot lejtett, felcsendült a Happy birthday.
Annak idején, amikor kisdiákként iskolája krikettcsapatát erősítette, Usain Bolt aligha álmodott erről a sikerről. Szerencsére a testnevelőtanára felfigyelt a gyorsaságára, s a rekortán felé terelte. Üstökös tehetségként tűnt fel. Minden idők legfiatalabb atlétájaként, 15 évesen már ifjúsági világbajnokságot nyert, négy éve, nem egészen 18 évesen indult az athéni olimpián, tavaly pedig már a felnőttek között lett második az oszakai vb-n. Egyaránt 200 méteren, tegyük hozzá. Sőt, edzője, Glen Mills szerint alkata alapján Bolt 400-on lehetne a legjobb, ahol szintén figyelemre méltó, 45,28 másodperces egyéni csúccsal rendelkezik. Csakhogy hősünk nem szereti ezt a távot, azért állt rá a 100 méterre, hogy ne kelljen négyszázat futnia. Magas termete (196 cm) itt is kamatozik, az átlagos 45-tel szemben csupán 41 lépéssel robogja végig.
Mozgása egyszerre emlékeztet Carl Lewisra és Linford Christie-re. Olyan kecses, mint Lewis és olyan erős, mint Christie. Biztosan kikérné magának, hogy a pályafutását dicstelenül lezárt brit atlétával is összehasonlítjuk, de ámuldozásunk közepette nem feledkezhetünk meg a kétéves körözés után letartóztatott Angel Hereida egy hete adott interjújáról. Több neves atléta, köztük Marion Jones korábbi beszállítója – nem a futócipőre gondolunk… – is azt állítja, a 10 másodperc és a 9,70 között csakis a dopping jelenti a különbséget.
Így hát a csodálattal együtt is vegyesek az érzéseink.
A pályán elért eredmény alapján azonban kétségtelenül Usain Bolt minden idők egyik legkiválóbb sprintere. Még Pekingben Jesse Owens és Carl Lewis mellé érhet (akik távolugrásabn is olimpiai bajnokok lettek), mert a jamaicai váltó tagjaként a 4x100-as váltóval is esélyes. S ha nagyon nekifeszülne, a 4x400-as váltóban is futhatna; aligha gyengítené a jamaicai csapatot. Csak egy a gond: mint tudjuk, a négyszázat nem szenvedheti.

Elégtétel Fazekasnak. Tegnap nem volt magyar induló az atlétikai versenyeken, kedden viszont négyen is szerepeltek. Közülük a legjobban, sőt a teljes atlétikai csapatot tekintve is a második legjobb eredményt elérve Fazekas Róbert. Az Athénban doppingvétség miatt aranyérmétől megfosztott diszkoszvető 63,43 méteres dobással nyolcadik lett. Pekingben mellé állt a szerencse. A tizenkettes döntőbe tizenegyedikként került be, a fináléban pedig annak köszönhetően dobhatott a nyolc között is, hogy egyetlen centivel megelőzte a spanyol Pestanót. Az ő esetében pontosan mérhető ezen egy centi értéke: a nyolcadik helyért kétmillió forintos állami juttatás jár. Helyzetéhez illően Fazekas lelkét kettős érzés feszíti: elégtétel és keserűség. „Jutalomút, hogy egyáltalán itt lehetek Pekingben, a nyolcadik hellyel pedig, remélem, bizonyítottam, hogy nem lehet leírni. Ugyanakkor ahogy rendeződni látszanak a dolgaim, ismét megszaporodtak a rosszakaróim” – mondta. Kérdésemre, hogy ha 70-et nem is (71,70 az egyéni legjobbja), mondjuk 66 métert fog-e még dobni, így válaszolt: „66-ot biztosan, csak legyek egészséges. A hetvenről csak azután van értelme beszélni.” A mostani mezőnyben volt-e valakinek oka félni a doppingellenőrzéstől? – szögeztem neki, aminek láthatóan nem is örült, s így felelt: „Remélem, senkinek.”
Papp Krisztina 5000 méteren a második előfutamban nem egészen két kilométert bírt futni a mezőnynyel, ő volt a második leszakadó, végül 16 percen kívüli gyenge idővel ért célba, s természetesen kiesett. Ahogy női gerelyhajításban Szabó Nikolett is, aki a selejtezőt a 22. helyen zárta. Kiss Dániel 110 gáton viszont a második körből kis híján bejutott az elődöntőbe. Ám sajnos beragadt a rajtnál, s az első néhány gáton nem érezte a ritmust. Így is elfogadható időt, 13,61-et futott. „Ilyen rossz technikával ilyen jó időt még sohasem futottam. Ami azt mutatja, hogy nagyon jó formában vagyok. Kár érte…” – boszszankodott. Nekünk mégis miatta van a legkevésbé hiányérzetünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.