Hét dollár

Atlanta (1996) és Sydney (2000) nemcsak időben van közelebb számomra, hanem személyes tapasztalatokban, élményanyagban is, hiszen mindkét alkalommal a helyszínről tudósíthattam. Így élhettem át azt a kontrasztot, amelyet négy éven belül korábban talán soha senki sem.

2008. 08. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mit kér? – Konyakot. – De uram! Ez alkoholmentes járat, konyakot nem szolgálunk fel! – Akkor csak egy üres poharat kérek. Konyakom van.
A párbeszéd nem Rejtő Jenő valamelyik regényében, hanem az 1996-ban Atlantába tartó hivatalos, sportolói gépen zajlott le ülésszomszédom – nevét fedje jótékony homály – és a döbbent légiutas-kísérő kisasszony között. Ilyen kedélyesen kezdődött. Illetve ez már a folytatás, hiszen a készülődést jóval korábban megkezdtem.
Méghozzá életem első olimpiájára, Szöul és Barcelona egyaránt tizenegy bajnoki címe bűvöletében. Erre Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke kijelenti: hét arannyal, hét ezüsttel és hét bronzzal elégedett lenne. Micsoda kishitűség – dohogok magamban, és szívem szerint inkább Gyuri úrral, szerkesztőségünk két lábon járó fogadóirodájával értek egyet, aki azzal búcsúztat: Attila, ígérd meg, hogy a tizenötödik magyar aranyérem megszületése után felhívsz telefonon! Boldogan – felelem neki, de azóta várja a hívásomat, mert egyébként tényleg hetet nyertünk (összesen pedig 21 érmet, tehát Schmitt mégiscsak tudott valamit), és az első diadalt nem is látom személyesen.
Egy időben rendezik ugyanis a magyar–orosz kardcsapatdöntőt és a 200 méteres férfi mellúszás fináléját, és miután százon Rózsa Norbert elég csúnyán lebőgött, inkább a pástot választom. Ahol elég hamar nyilvánvalóvá válik, hogy ezüstnél többre nem megyünk, így monitoromon rákapcsolok a 200 mellre. Szinte végig az orosz Kornyejev vezet, de az utolsó hosszon a két magyar centiről centire közelíti, majd a végén lehajrázza, tehát első Rózsa Norbert, második Güttler Károly.
Feldúlt arccal rohanok ki a vívócsarnokból, az épület előtt álló első motorosra valósággal rárivallok: mennyi pénzért vinne el az uszodába? Hét dollárért – mondja az iszonyatos arcával és rozzant járgányával duplán ijesztő alak, de már ott ülök mögötte a nyeregben, és az első magyar himnuszt Atlantában a helyszínen hallgathatom.
Onnantól fogva el sem lehetne rángatni a medencétől, és ennek köszönhetően sportújságírói pályafutásom legemlékezetesebb hatvan percét élhetem át. Egy röpke óra leforgása alatt ugyanis Egerszegi Krisztina és Czene Attila is olimpiai bajnok lesz, és a két győzelem között kezet rázhatok Bill Clintonnal, az Amerikai Egyesült Államok elnökével.
Egerszegi elsőségéhez 200 háton kétség sem férhet. Onnantól legalábbis semmiképpen sem, hogy meglepetten rögzítjük: a jetit idéző kínai He Ci-hong, aki két évvel korábban a római világbajnokságon megnyerte mindkét hátúszószámot, a felére fogyott vissza, egészen emberszabásúvá vált, cserében viszont a B döntőbe sem került be. Egér így aztán fél medencehossznyi előnnyel tempózik célba, ezzel tündökletes karrierje utolsó, ötödik olimpiai aranyérmét söpri be. A hatodikról meg önként lemond, mert a már említett római vb után megfogadta, hogy százon soha többé nem versenyez, és ehhez tartotta is magát. A négyszer százas váltóban persze elindul, és olyan időt megy, hogy azzal simán nyerne a száz hát fináléjában is, de nem akar ötről a hatra jutni.
Czene Attila sikerében ellenben épeszű ember nem bízhat, ő is érthető szerénységgel vág neki a 200 vegyesnek az egyes pályáról. Aztán a magyar úszósport egyik legkellemesebb szenzációját szolgáltatja: az egyesről az első helyre repeszt! Széchy Tamás szövetségi kapitány, amúgy úszópápa a pillanat hatása alatt ki is jelenti: egyszer majd a medence szélén szeretne meghalni.
Bill Clintonnak természetesen nem ilyen véget szán a testőrsége, ezért minden előzetes értesítés nélkül arra leszünk figyelmesek, hogy biztonsági emberek árasztják el az alsó és a felső tribün közti karéjt. Javában találgatjuk, mire a nagy készülődés, amikor felbukkan az Egyesült Államok elnöke, és alattunk nem egészen egy méterrel meg is áll. Szóhoz sem jutunk a meglepetéstől, de a mellettem ülő izlandi kolléga felocsúdik, és odakiáltja: „Hi, Bill!” Clinton megfordul, egy rezzenésnyi ideig mérlegeli, ilyen helyzetben mi a megfelelő reakció, majd széles mosolyra húzza a száját, előrenyújtja a karját, és öt „Hi” kíséretében kezet ráz ötünkkel az első sorból. Úgy érzem magam, mintha „Hi-jal” kenegetnének.
Ami szerencsére Atlantában sem egyedi alkalom. Hiszen Kovács István minden idők egyik legvagányabb ökölvívó-bajnoki címét nyeri, és kajak egyesben Kőbán Rita is elállítja végre az ezüstesőt. E mutatványhoz persze nem ártott a Német Demokratikus Köztársaság felbomlása, de ha NDK már nincs is, NDK-sok igenis vannak, csak más lobogók alatt. Az Egyesült Államokban tanuló és versenyző Kiss Balázs kalapácsvető aranyának fényét egy picit talán beárnyékolja a nyilatkozata, amely szerint a magyar mellett legszívesebben az amerikai zászlót is ott látná az árbocon, de ez csak pillanatnyi hiba részéről is, részünkről is. A hetedik bajnoki címről még nem ejtettünk szót, de a közelmúlt tragédiája miatt erről a legnehezebb: Kolonics György kenu kettesben, oldalán Horváth Csabával behajózik az örökkévalóságba.
Ellentétben az atlantai szervezőbizottsággal, amely összevissza kutyulja az információkat és a versenyszínhelyekre vivő buszjáratokat, és végső csapásként a kontinensnyi ország legtávolabbi szegleteiből verbuvált sofőröket alkalmaz, akiknél már a harmadik napon jobban ismerjük Atlantát. Mire szusszannánk egyet, éppen félidőben, egy őrült bombát robbant az olimpiai parkban, innentől kezdve a biztonsági emberek szemében két részre különül el a versenyek közönsége: potenciális bűnözőkre és áldozatokra.
Sydneyre a négy évvel korábbiaknak megfelelő fenntartásokkal készülődtem, de különösen a program szemrevételezésekor riadtam meg: szinte egy időben rendezik a vízilabda- és a női kézilabdadöntőt! Aztán pár perc múltán már azzal nyugtattam magamat, hogy pólóban legutóbb 1980-ban nyertünk érmet, női kézilabdában pedig még soha nem jutottunk el az ezüstig sem, úgyhogy felesleges előre idegeskedni.
Aztán mégsem volt az. Miután csoportjából mindkét csapatunk továbbjutott, következett a kézis lányok szerdai negyeddöntője. Amelynek hajrájában úgy látszott, azután már nem következik semmi, mert az osztrákok három és fél perccel a meccs lefújása előtt négy góllal vezettek. A mieink azonban valószínűtlen módon egyenlítettek, majd a hosszabbításban nyertek, és amikor a dánokkal szemben hatgólos előnyről elveszített finálét és csapatunkat kárhoztatjuk, ezt a sírból visszahozott „előmérkőzést” sem szabadna feledni. Bár a péntek elhomályosította, mert 2000. szeptember 29. a magyar csapatsportok történelmének talán legdicsőbb napjává vált. Előbb a pólósok intézték el az olaszokat, majd a kézisek, soha nem látott védekezéssel és hatékonysággal, immár az elődöntőben a norvégokat. Másnap még Kásáséknak kellett túllépniük a jugoszlávokon, és megvalósult, amiért fohászkodtam, amitől egyszersmind rettegtem: mindkét alakulatunk olimpiai döntőt vívhatott.
Október 1-jén, vasárnap kora reggel lemértem az uszoda és a sportcsarnok közötti távolságot; lendületes futással szűk negyedóra. Ha a póló lefújása után rögvest rohanni kezdek, elcsípem a kézi második félidejét. Ez a megoldás. Már csak azért is, mert vízen szinte garantált a győzelem: a másik ágról a spanyolokkal szemben többszöri hosszabbításban döntőbe jutott oroszok egyrészt holtfáradtak, másrészt híreink szerint szombat éjjel elpusztítottak egy medencényi vodkát. Ez a kalkuláció be is vált, a modern idők legegyoldalúbb olimpiai fináléjában csapatunk 13-6-ra lesöpörte Oroszországot, és a dudaszó pillanatában kisebb magyar népvándorlás indult a kézilabda helyszíne felé. A másik számításomba azonban hiba csúszott, mert míg a reggeli tesztfutás során talán két emberrel találkoztam, addig a délutáni csúcsban körülbelül kétezerrel. Na jó, legfeljebb ötvennel ütköztem össze, de ez is lelassított annyira, hogy csak a második félidő elejére érjek át. No meg kétgólos magyar vezetésre. Mire visszatértek az életfunkcióim, a plusz kettőből hat lett, úgyhogy azonmód ünnepelni kezdtünk. Sajnos nemcsak a lelátó népe, hanem a csapat és a kispad is, a dánok pedig időt kértek. Az újrakezdéshez felálló Camilla Andersen mosolyogva simogatta a labdát, amikor később megkérdeztem tőle, abban az agyonvert helyzetben minek örült, így felelt: „Annak, hogy az edzőnk megnyugtatott, felbátorított minket. Azt mondta, ez a meccs valószínűleg elment, de nem baj, a magyarok klasszisok, mi az ezüstéremmel mindent megtettünk, mostantól arra vigyázzunk, hogy ne legyen csúnya a vége.” Mégis az lett, csak éppen a mi számunkra. A felszabadult skandinávok fordítottak a három gyors bekapott góltól begörcsölt magyarok ellen, az ezüstérmet a lányokkal együtt egy fél nemzet siratta el.
Úgyhogy idézzük inkább az aranyakat! Nagy Tímeáét, aki kegyelmi állapotban vívta végig a napot párbajtőr egyéniben; Kovács Ágnesét, aki 2000-ben éppen harmadik esztendeje tartotta egyedül a hátán a magyar úszósportot, és 200 mellen aratott győzelme ki tudja, meddig marad az utolsó magyar úszódiadal; Csollány Szilveszterét, aki az egyik legszubjektívabb sportágban váltotta be az esélyességét pillanatnyi megingás nélkül. Persze a kajak-kenusok taroltak igazán: Kolonics György ezúttal egyes kenuban használta ki, hogy az ellenfeleket megbolondító, minden irányból fújó szél az arra érdemesek hajóját repíti a cél felé, Kammerer Zoltán és Storcz Botond kettes és négyes kajakban duplázott (utóbbiban természetesen benne ült Vereckei Ákos és Horváth Gábor is), végül a Pulai Imre–Novák Ferenc kenu kettes tette teljessé minden idők legsikeresebb magyar kajak-kenu szereplését.
Az utolsó két napon felhalmozott öt bajnoki címmel a sydneyi olimpia amúgy is maga volt a csoda. Technikai, informatikai, infrastrukturális színvonala tényleg a harmadik évezredet, emberközelsége, hangulata ellenben inkább az eggyel korábbi századfordulót idézte.
Ha mégis valami kellemetlen emlékfoszlány után kutatok, az a kép villan be, amint öt pavilon között szaladgálok, mert keresem a női súlyemelés helyszínét. Már-már reményemet vesztem, amikor végre benyitok egy csarnokba, ahol súlyt emelnek, de dühödten hátrálok ki onnan: a francba, ezek férfiak. Aztán eszembe jut, hogy aznap a férfiak nem is versenyeznek; szóval ezek mégis a nők.
Doppingról egyelőre szó se essék. Sorozatunk következő, utolsó részében úgysem menekülhetünk előle.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.