Tóth Viktor, Veres János pénzügyminiszter volt kampányfőnöke állt elő azzal az ötlettel, hogy valamilyen kellemetlen ügybe kellene keverni Krakkó Ákost és Kisberk Szabolcsot; Tóth szerint ugyanis a Hír TV újságírói „a köreikben már nagyon sok embert elintéztek a média segítségével” – minderről Baráth Miklós, a tervezett lejárató akció egyik szereplője beszélt a távirati irodának. Elmondása szerint ezek után a Hír TV-hez fordult, mert szimpatikusnak találta a csatorna munkatársait.
*
A drogsztorit viszont – mint nyilatkozatában olvasható – a tévé munkatársai találták ki azért, hogy „kiugrasszák a nyulat a bokorból”. Mint Baráth elmondta, a tévések – az ő beleegyezésével – „betechnikázták”, és visszaküldték Tóth Viktorhoz. Tóth túl rázósnak találta a kábítószeres akciót, ezért – állítja Baráth – Veres munkatársa kihátrált az ügyből. Baráth Miklós azt is elmondta az MTI-nek, hogy a Hír TV arra kérte, „lépjen feljebb”, és keressen Tóth Viktor környezetében olyan embert, akit mégis érdekelhet a dolog. Tóth ezek után megbízta Helmeczy László ügyvédet, hogy vegye fel a kapcsolatot Baráthtal, és egyeztessen az akcióról. Helmeczy nem azt mondta, hogy „ezzel az üggyel menj a rendőrségre, mert ez oda tartozik, hanem igenis vette a lapot, mondta, hogy akkor üssük-vágjuk ezt a kábítószeres sztorit” – állította Baráth. A férfi szerint olyan felvételei is vannak a tévének, amelyek bizonyítják, hogy Tóth el akart állni a cselekménytől.
Szikszai Péter, a Hír TV hírigazgatója lapunknak minderre úgy reagált: a Baráth által elmondottak tovább erősítik, hogy Veres János köre börtönbe akarta juttatni a riportereket, és le akarta járatni a televíziót. A drogsztori kiötlésével kapcsolatban pedig arról beszélt, hogy éppen a Hír TV értesítette a rendőrséget az ügyről, és folyamatosan együtt is működött a hatósággal. Így fel sem merülhet, hogy a televízió találta volna ki a történetet; olyan felvétel pedig nincs a tévé birtokában, amelynek tanúsága szerint Tóth visszalépett volna az akciótól.
A szereplők nyilatkozatai ismét ellentmondók. – Helmeczy arról tájékoztatott, hogy a pénzt csak akkor kapom meg, ha Tóth Viktor rábólint – erről is beszélt Baráth, Tóth visszalépési szándékának és saját korábbi szavainak ellentmondva. Egyébként a Helmeczy László ügyvéd által közzétett, saját magát mentegetni szándékozó felvétel tanúsága szerint sem volt szó arról, hogy Tóth Viktor kiszállt volna az ügyből. A Helmeczy-féle felvételen is az szerepel, hogy sikeres akció esetén – vagyis a tévések drogügybe keverése után – megkapja a másfél millió forintot; erre akkor kerül sor, ha maga Tóth ad erre utasítást Helmeczy Lászlónak.
A pénzügyminiszter kabinetfőnökének ügyvédje egyébként tegnap már arról beszélt a TV2 Mokka című műsorában, hogy a Hír TV felvételein hallható, a tévések lejáratásával kapcsolatos szavait már akkor is csak blöffnek szánta, a megrendezett rendőrségi ellenőrzés során felbukkanó „haveri kutyákról” pedig már csak gúnyolódásként ejtett szót. Helmeczy azt is elmondta, a Hír TV annyira a becsületébe gázolt annak a körnek, amelyet az ügyvéd szerint Baráth is megnevez: „utánanéztem Kabainak, Tóth Viktornak – ezeknek ártottak sokat” – idézte a „dílert” az ügyvéd.
Helmeczy László tegnap azt közölte, hogy bepereli a Hír TV-t, mert szerinte a csatorna valótlanságokat állított róla és megbízójáról. Ugyanakkor tény, hogy egyelőre csak a Hír TV feljelentését vizsgálják a hatóságok Debrecenben. A május 22-én indult eljárást kábítószerrel való visszaélés bűntette előkészületének alapos gyanújával indították a BRFK-n. A debreceni ügyészségen jelenleg egy másik bűncselekmény, hamis vád gyanújával nyomoznak. A Hajdú-Bihar megyei főügyész a TV2 reggeli műsorában azt mondta: nem tud arról, hogy Helmeczy feljelentése alapján folyna bárhol is eljárás. Az ügyvéd viszont továbbra is azt állítja, hogy a hatóságokhoz fordult a Hír TV munkatársai ellen tervezett bűncselekmény ügyében. Ám változatlanul nem árulja el, hogy hol és mikor. Helmeczy László egyébként a birtokában lévő hangfelvételen sem utal arra, hogy a Hír TV két munkatársa ellen tervezett bűncselekmény elkövetését meg akarná akadályozni, sőt korábban azt állította: közölte a vele tárgyaló férfival, hogy haladéktalanul feljelentést tesz.
Ügyvéd a pácban. Völgyesi Miklós, a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácselnök bírája szerint a Helmeczy László által saját védelmére nyilvánosságra hozott hangfelvétel azt is bizonyítja, hogy Helmeczy megsértette az ügyvédi törvényt és a szakma etikai kódexeit is, amikor olyan pénzletétet hozott létre, amelynek tartalma bűncselekményre irányulhat. Völgyesi egyébként Veres János pénteki közleményét is vallomásnak tartja. A volt bíró rámutatott: a hamis vád gondatlan módon, passzív megfigyelőként is elkövethető. – Veres miniszter úr ebben az ügyben valahogy exponálta magát, mert olyan híreket olvastam, miszerint ő kijelentette, hogy bizonyos hatósághoz történő bejelentést tettek. Ezt többes számban fogalmazta, amin természetesen az ő személyét is kénytelen vagyok érteni – fogalmazott Völgyesi.
A MÚOSZ kivár. A Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöke, Eötvös Pál – Daróczi Dávid kormányszóvivőhöz hasonlóan – egyelőre azonos súlyúnak tekinti a Hír Televízió és Helmeczy László állításait. A Magyar Újságírók Közössége és a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége közös közleményben ítélte el a Hír Televízió lejáratására is alkalmas akciót. – Egyelőre nem látok sajtószabadságügyet a kérdésben – mondta Haraszti Miklós, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet sajtószabadság-felelőse kedden az MTI megkeresésére. Kifogásolta azonban azt, hogy a rendőrség nem közli, kinek mely megnyilatkozása ügyében folyik vizsgálat hamis vád címén.
publicisztika a 6. oldalon >