Kimle Árpád-kori temploma

Ludwig Emil
2008. 08. 19. 18:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régi adósságunkat törlesztjük a Szigetköz Árpád-házi királyok idejéből származó egyetlen templomának bemutatásával. A Duna gyermekének nevezett hatalmas folyamihordalék-sziget északi felén, a Szlovákiához tartozó Csallóközben tucatnyi található a XI. és XIII. század között alapított parókiális egyházakból – velük találkozhattak sorozatunk olvasói 2004 nyarán –, a „magyar oldali” sziget magányos rokon emlékéről azonban méltatlanul megfeledkeztünk. Íme:
Kimle a Mosoni-Duna partján fekvő 2300 lakosú község a Szigetköz lapályán. Három néven is említették az évszázadok során magyar, német és horvát ajkú lakói után, a két falurészből álló település északi felét ma is Magyar-, a délit Horvát- előnév jelöli (ez utóbbit Kemlje formában is). Neve 1210-ben Kamana, 1274-ben Kemene (hangváltó) alakban szerepel írásban, jelentése a szakszótár szerint: kő. II. András király Poth mosoni ispánnak adományozta az 1200-as évek elejéig Győr vármegyéhez tartozó települést; a nádori címet is viselő kegyuraság személyében kereshetjük a plébániai egyház építtetőjét. Régészeti leletek tanúsítják, hogy az ókori Arrabona (Győr), Flexum (Óvár) és Vindobona (Bécs) között vezető út mentén kisebb épület – erőd vagy őrtorony – állt; a kimlei román kori egyház közelében bélyeges téglákat (terra sigillata) találtak, a szintén égetett téglából készült templom falában pedig a római korra jellemző úgynevezett halszálkás (opus spicatum) falrakás is megfigyelhető. Ami pedig a követ illeti, a régi magyarban egyszerűen kőnek nevezték a várakat, a téglaépület falának sarokéleit pedig faragott, fehér andezit kvadrátkövekkel armírozták.
A Sarlós Boldogasszony tiszteletére felszentelt parókia 10x20 méter alapterületű, keletelt tengelyű, egyhajós templom. Bejárata a déli oldalon nyílik, félkör záródású keretét kettős pálcatagos, román stílusú kőbéllet képezi, lapos timpanonmezejét faragott domborművű talpas kereszt díszíti. A déli falának újabb ablaknyílásai között 1991-ben végzett feltárás során előkerültek a XIII. századi tölcsérablakok maradványai is. Szentélye barokk, a török vészkorszak elmúltával készült 1692-ben, szintén ekkor emelték a tornyot a nyugati oromzat fölé.
Az épület története tükrözi a sokat szenvedett település históriáját: 1529-ben a Bécs ellen vonuló török had perzselte fel a templomot az akkor Kis- és Nagy- falurészekből álló Kimlével együtt; 1534-ben (más forrás szerint 1540-ben) horvátokat telepítettek az elpusztult magyar lakosság helyébe, a XVII. századi újabb hadjáratok következtében azonban ismét elnéptelenedett a község. Így 1659-ben pusztaként szerepel a győri egyházmegye jegyzőkönyvében, 1685 körül azonban újabb horvátok érkeztek a Muraközből, s 1696-ban már Horvátkimlének nevezték a folyó jobb parti településrészét. A hídon túli Magyarkimlére 1767-től hívtak be bajorországi parasztokat, iparosokat, így a XIX. század kezdetén már felerészben német ajkúak lakták a másik falurészt, amit Kimlingnek, Németkimlének is hívtak, egészen a „svábok” 1947. évi erőszakos kiűzéséig. A származásukért halállal is fizető németek emlékét a templom festett-aranyozott oltárszobrainak és a kálvária stációinak német feliratai őrzik, valamint az a hatalmas öreg hársfa, amelynek árnyékában ott áll az 1892-ben általuk készített Szentháromság-oszlop.
Az 1886 és 1896 között elvégzett vízszabályozási munkák óta állandó mederben kanyargó Mosoni-Duna Magyaróvárnál felveszi a Lajta vizét, majd óriási meandereket ír le a szigetközi síkon. Az országúton három perc alatt átgurulhatunk Kimlén, gyalog sem kell hozzá fél óra, az ide-oda kanyargó vízen azonban jó órányit kell lapátolnunk, mire Mecsér felé elhagyjuk a kimlei partot. A régi szigetközi vízivilágra, amikor a Kálnok, Kimle, Dunasziget és Ásvány közötti lápos-sásos területen hatalmas rideg csordákat, meddő gulyákat, szilaj méneseket tartottak, ma már csak a néprajzi könyvek emlékeztetnek. A kitelepítés, az 1954-es árvíz rombolásának emlékét szintén elmosta az idő. Kimle két-három nemzet lakta falurészeit a régi, világháborúban elpusztult híd pillérromjai közelében 1966-ban épült vashíd köti össze.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.