Kína megelőzi Amerikát

Fordul a kocka a világpiacon. Több iparágban is megelőzi Kína a következő időszakban az Egyesült Államokat, miközben a vállalati befektetések számára is vonzóbbá válik – derült ki a KPMG legfrissebb kutatásából.

Dénes Zoltán
2008. 08. 19. 18:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Öt éven belül a vállalatok befektetéseinek fogadásában Kína várhatóan megelőzi az e téren ma a világ vezető nagyhatalmának számító Egyesült Államokat. Az ázsiai állam emellett az informatikában, a telekommunikációban, az ipari termelésben és a bányászatban is a legbefolyásosabb országgá lép elő – derült ki a KPMG könyvvizsgálati, adó- és üzleti tanácsadási szolgáltató társaság jövőbeli globális tőkeáramlásokat vizsgáló tanulmányából. A cég elemzői szerint a külföldi befektetésekből való általános részesedés legnagyobb arányú növekedését valószínűsíthetően India esetében tapasztaljuk majd, s ez az állam előreláthatólag világvezető szerepet fog betölteni a termelési beruházások tekintetében is. Mindazonáltal az európai gazdaságok a várakozások szerint vonzók maradnak a befektetők számára.
– Magyarország sem vonhatja ki magát a globális trendek hatásai alól, ezért különösen fontos, hogy versenyképességünket javítani tudjuk – jelezte László Csaba, a KPMG adópartnere. Hozzátette: a kelet-közép-európai régió némileg visszaszorulhat a globális befektetési versenyben. A régióban az elmúlt tíz-tizenöt évben sok egyszeri, később már nem megismétlődő befektetési lehetőség volt, mint például az uniós csatlakozáshoz köthető piacnyitás vagy a tömeges privatizáció. A gazdasági növekedés üteme is némileg lassulni fog. Átrendezheti ezt a képet, ha a tartósan magas olajár, illetve a szállítási költségek miatt a fő piacokhoz való közelség fontossága ismételten megnövekszik. – Ez – vélekedett a szakértő – részben ellensúlyozhatja az olcsóbb munkaerő vagy a feltörekvő piacok lazább környezetvédelmi szabályozásának hatásait.
A tanácsadó társaság nemzetközi felmérésében tizenöt nagyobb gazdaság több mint háromszáz legnagyobb multinacionális vállalatát kérdezte meg: hol terveznek befektetést egy éven belül, illetve a következő öt évben. Kína a megkérdezett vállalatok 24 százalékától várhat jelentős befektetést 2013– 2014-ig, ami növekvő érdeklődést jelent az idei 17 százalékhoz képest. Oroszország erre az évre 12, öt év múlva 19 százalékkal, Brazília az idén 10, öt év múlva pedig már 14 százalékkal számolhat. A legnagyobb arányú bővülésre Indiában van esély, az ázsiai óriás befektetésekből való részesedése a számítások szerint 8-ról 18 százalékra ugrik fel. 2013–2014-ig India a megkérdezett termelővállalatok 25 százalékától számíthat befektetésre. Ezzel ellentétben az Egyesült Államok befektetésekből való részesedése 4 százalékkal, 23 százalékra csökken, s előreláthatólag Kína mögé kerül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.