Senki sem avatkozhat be más országok belügyeibe – így reagáltak a kínai hivatalos szervek tegnap George W. Bush bangkoki beszédére, amelyben az amerikai elnök a várakozásoknál jóval markánsabban bírálta a kínai hatóságok elnyomó politikáját. Tette ezt közvetlenül azelőtt, hogy az olimpiai játékok mai megnyitójára Pekingbe érkezett volna. Csin Kang (Qin Gang) kínai külügyi szóvivő úgy fogalmazott, hogy „Kína és az Egyesült Államok eltérő nézeteket vall az emberi jogokról és vallási kérdésekről, de Peking határozottan ellenez minden szót vagy tettet”, amely ezek ürügyén beavatkozik más országok belügyeibe. „A kínai nép vallásszabadságot élvez a (kínai) törvényeknek megfelelően. Ez nyilvánvaló tény, amit mindenki megállapíthat” – mondta a szóvivő, Bushnak arra a kijelentésére reagálva, miszerint Washington erősen rosszallja politikai és vallási aktivisták fogva tartását Kínában. Peking a kölcsönös tiszteleten és egyenlőségen alapuló párbeszédet hangsúlyozza a kölcsönös megértés és a nézetkülönbségek csökkentése, a jó kétoldalú kapcsolatok érdekében.
Az amerikai elnök azzal a döntésével, hogy részt vesz a kommunista Kína által rendezett olimpia megnyitóján számos más nyugati állam- és kormányfő társaságában, kritikák össztüzébe került emberi jogi, tibeti és tajvani lobbicsoportok részéről. Számukra a magas rangú vendégek jelenléte azt üzeni Kínának, hogy minden a legnagyobb rendben, antidemokratikus berendezkedése nem akadályozza nemzetközi elismerését, világgazdasági jelenlétének kibontakozását.
Bush ugyanakkor optimistán értékelte bangkoki beszédében Kína jövőjét. Szerinte az új, kereskedelmi szabadságban felnőtt generáció idővel igényt tart majd a gondolatok szabadságára, a kibővített emberi jogokra is.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
