Kocsmák, kövek

2008. 08. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meghalt Dénes József, Dönci, a zseniális gitáros, szív- és agyember. A nekrológhoz (Magyar Nemzet, 2008. július 18.) már nem tudok mit hozzátenni. Legfeljebb annyit, hogy egyszer nálunk aludt a Balaton zenekar. Víg Mihály, Másik Jancsi, Horváth Gábor, Magyar Péter meg a Dönci. Az ilyesmi nem egyszerű történet, közléskényszer van meg minden, legkevésbé kedélyes sztorizások, inkább rettenetes nevetések, a szavak most azt jelentik, amit. Ezekből a viharvert arcokból áradt a szeretet a kislányom felé, aki reggelre visszavonhatatlanul megfertőződött a rock and roll vírussal. Akkor még nem tudta, most már éli. Engem meg visszavittek sétálni egyet oda, ahová valaha tartoztam. Take A Walk On The Wild Side. Egy zsömle a kocsmában. Kitüntetett pillanat. Megpróbálok viszonylag tisztán lefogni egy akkordot, kicsi visszhang, és elengedem, szállnak a hangok ki a szobából, a kerten át a mennybe. Írunk egy dalt neki, róla Peter Ogival, aki előbb tanította, majd tanult tőle. Így szép ez, néha nem tudni, hogy éppen ki a mester, ki a tanítvány. Csak lenni, aztán elfáradni, elmenni. Augusztus huszonkettedikén a Gödör klubban búcsúzunk tőle. Durván és szépen.
Meghalt El Kazovszkij is, Lena. Képzőművész volt, világhírű, áll majd az emlékezésekben. Ezen a helyen tegyük hozzá, művészete szorosan kapcsolódott a nyolcvanas évek zenei-szövegi-levegővételi kísérleteihez. Mindenhol ott volt velünk, inspirált és töltekezett. Valamit valamiért. A performance-okra is emlékszem, persze, de inkább a hangjára, a lágy akcentusára. Istenem, mennyi hang. Ezek a hangok, az övék próbálják javítgatni a hangzavart a kollektív tudattalanban.
Az úgynevezett vidéki városok (ez a vidékezés magyar specifikum, már szinte hungaricum; szerencsés esetben, lásd mondjuk Stuttgart, Bilbao, de akár Graz, Split, Kolozsvár, fel sem merül) „kulturális életében”, tehát a szervezettben nagyjából az a baj, hogy szinte nincs is. Amikor meg van, akkor az a baj. Ez egy fesztivál-wellness országban talán különösen hangzik, de attól még lehet így is. Az állam, a Magyar Köztársaság kimenekült a kultúrából. Cserbenhagyásos gázolás. A közpénzes szervezők közízlése pedig olyan, amilyen. Már hallom az üvöltést és a bizonyítékokat. Hiszen most járt itt DJ Töki és egy másik celebidióta valamelyik reggeli tv-műsorból. Így lesz kiszolgáltatottabb és agymosottabb még az átlagnál is az úgynevezett vidéki. Megy az agyak téeszesítése. Vannak persze üdítő kivételek. Például Veszprémben azt hiszik a hivatalosak, hogy ott van Gizella, oszt’ passz. Ha napszemüvegben van, akkor a jobboldal furcsa része szomorkodik, mert nem érti, a baloldal baromja meg tapsikol, mert azt hiszi. Pedig csak egy művész úgy gondolta, hogy szeretett városa nem mer a napba nézni. Vagy csak én gondolom így, de már az is elég nagy baj. Ugyanakkor van utcai zene minden év júliusában. A Veszprémi Napló SMS-rovata szerint ez is megosztja a közvéleményt, mert zajos. Nyilván zajos, ha ráhánynak a kerítésemre. És nyilván nem annyira zajos, ha belegondolok, hogy a zene, mindannyiunk közös gyógyszere az utcáról jön. A barlangból, a kunyhóból, a gettóból, a mocsokból. A kocsmából. A veszprémi utcazene-fesztivál nem csak azért jó, mert ingyé’ van. És jól meg lehet nézni a profikat. Akiket több tízezren szeretünk. Azért is jó persze, de ott vannak a kis csávók vagy a soha be nem érkezettek (lehet, hogy nem is akartak) a könyvesbolt előtt, és nyomják. Teli torokból, nagy kézzel. Mint a cigányok annak idején.
Nagy cigányozás van most a kis Magyarországon, gárdázik veszettül, akinek még nem kellett éjjel menekülnie családostul, a hülye kormány is ráesett a fémre, és parázik mindenki cserébe. Szerencsére itt a zene, mint mindig. Most éppen a Karavan Familia. A zenekar autentikus népzenei feldolgozásokat játszik a cigány nyelvű folklór különféle dialektusaiból, amint az a hivatalos értesítőből kiderül. Családi zenekar, ahogy már megszoktuk Erdélyből. Nehezen törtek be a köztudatba, 2002-es lemezük csúcsslágere, a Ki itt a legény? című zseniális nóta például csak nemrég megy a Petőfi rádión. Na, ez van olyan, mint a Gyertek, fiúk, menjünk a kocsmába, tizenöt lej egy liter bor ára kezdetű örökbecsű. Tehát nagyon sukár. A család nem tököl, La familijaki zor (A család ereje) című új CD-je lagzitól koncertteremig tökéletes, néha szinte túlzottan is. Olyan, mint amikor görög szigeteken, szerb falvakban kóborolunk, sikátorok köveit simogatjuk, és egyszer csak felhangzik egy szájherfli is.
Béke.

Dönci: életmű
Lena: életmű
Karavan Familia:
La familijaki zor (szerzői kiadás)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.