Lemondatnák a brit kormányfőt

Skócia legnagyobb városának Glasgow East választókerületében időközi választást tartottak, mert a korrupció gyanújába keveredett munkáspárti képviselő egészségi okokra hivatkozva lemondott. Ez a választókerület a Munkáspárt egyik legerősebb bástyája, ám a választáson a korábbi 19 ezer fős munkáspárti többségből 365 főnyi többséggel aratott győzelmet a Skót Nemzeti Párt.

Jotischky László
2008. 08. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Senki sem kétli, hogy a vereség beleillik a brit belpolitika jelenlegi képébe: a kormány és személy szerint a miniszterelnök népszerűtlen, a választók élnek egyetlen fegyverükkel, és még évtizedeken át hűséges munkáspárti szavazók is pártjuk ellen szavaznak. De az eredmény nem kizárólag negatív érzéseket tükröz: a Skót Nemzeti Párt (SNP) karizmatikus vezetője, Alex Salmond irányítása alatt kezdi kiszorítani a Munkáspártot hagyományos skót erődeiből. Ehhez járul az is, hogy Glasgow East nemcsak a skót nagyváros, hanem egész Skócia egyik legszegényebb választókerülete, az országos átlagot meghaladó munkanélküliség, bűnözés, alkoholizmus terhével. Nem csoda, hogy a több mint tíz éve hatalmon lévő kormányt, amely tíz év alatt nem tudott sokat javítani a helyzeten, megbüntették a választók.
A kormánypárt részéről elhangzott a szokásos magyarázat: az időközi választások jelentéktelenek. Példaként a nyolcvanas évek végét hozták fel, amikor az akkor ellenzékben levő Munkáspárt nagy szavazattöbbséggel elhódította a konzervatívok egyik fellegvárát, a következő általános választáson pedig a toryk győztek ugyanott, alig egy évvel később.
A kormányfrakcióban vannak, akik előre jelezték, hogy ha a párt elveszti ezt a választókerületet, akkor a maguk részéről új miniszterelnök vezetése alatt akarnak a legközelebbi általános választásokon indulni. Gordon Brown kormányfő tegnap közölte, hogy nem mond le. A BBC-nek kijelentette: folytatja munkáját, mert „az emberek ezt akarják”. David Cameron, az ellenzéki Konzervatív Párt vezére ugyanakkor azt mondta, hogy az ország változást akar, és ezt előre hozott választásokkal lehet elérni.

Obamát méltatták. Barack Obama, az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje közép-keleti és európai körútjának franciaországi állomása után Nagy-Britanniába érkezett tegnap este. Előző napi berlini beszédét az európaiak számára pozitív jelzésként értékelte nyilatkozatában a német kormány. Obama mintegy kétszázezer berlini előtt tartott beszédében az Egyesült Államok és Európa erőteljesebb összefogását sürgette. Republikánus párti riválisa, John McCain kampánystábja a beszédre reagálva azt hangoztatta, miközben Obama idő előtt győzelmi parádét tart Berlinben, McCain tovább ismertette programját az amerikai választópolgárokkal, akik döntenek az elnök személyéről. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.