A litván születésű Arad még kamaszként csatlakozott a szovjet ellenálláshoz, az után, hogy családjának nagy része áldozatul esett a náci terrornak. A litván hatóságok azt követően figyeltek fel a háború után Izraelbe disszidált történészre, hogy tavaly egy litván újság fordítást közölt Arad kiadott naplójából, amelyben a történész a német és litván „kollaboránsok” ellen vívott harcairól beszél. „Most egyszeriben a gyilkosok válnak hősökké” – nyilatkozta Arad a Forward című amerikai zsidó hetilapnak. „Minket pedig – tette hozzá –, akik fegyvert fogtunk és küzdöttünk ellenük, bűnösökként vonnak kérdőre.”
A kialakult feszült hangulatban nem hozott enyhülést a litván miniszterelnök közelmúltban New Yorkba tett látogatása sem, ahol személyesen kereste fel mind az American Jewish Committee zsidó szervezetet, mind pedig a Jiddis Tudományos Intézetet. Mindkét helyen erősen kritizálták, hogy a litván hatóságok jelenleg három izraeli személy hajdani náciellenes tevékenységét vizsgálják. Egyelőre nem emeltek vádat egyik személy ellen sem, azonban köztudott, hogy a hatóságok mindhárom esetben az érintettek 1944 elején a litván lakosság körében elkövetett mészárlásokban játszott szerepét vizsgálják. Koniuchy közösségében 1944 januárjában egy, a vörös hadsereg oldalán harcoló 120–150 főből álló náciellenes alakulat 38 litván állampolgár életét oltotta ki.
Egyes zsidó érdek-képviseleti szervek szerint Litvánia hamis egyenlőséget akar vonni a zsidóság ellen elkövetett és a zsidóság által elkövetett háborús bűnök között, amely szerintük a történelem meghamisítása. Indoklásukban szerepel, hogy ha voltak is ilyen esetek, azoknak súlya eltörpül a litvánok zsidóság ellen elkövetett bűnei mellett. Egyes számítások szerint a második világháború alatt a litván zsidó lakosságnak csaknem 95 százaléka semmisült meg.
Problémákat vet fel, hogy 2009-ben Vilnius viselné az EU kulturális fővárosa címét, azonban zsidó körökből egyre többen hangoztatják, hogy erre a valaha Észak Jeruzsálemeként aposztrofált főváros mindaddig méltatlan, amíg nem kerül pont a zsidóságot sértő helyzet végére. A New York-i litván konzulátus egyik tisztségviselője Kirkilas látogatása után a média kérdésére elmondta, habár a miniszterelnök sajnálja, hogy sort kell keríteni az Aradéhoz hasonló vizsgálatokra, úgy gondolja, az igazságnak végül ki kell derülnie, és mindenkinek szembe kell néznie az igazságszolgáltatással.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
