A Baranya Megyei Rendőr-fő-kapitányság közlése szerint a siklósi rendőrkapitányság június 12-én rendelt el nyomozást jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntett megalapozott gyanúja miatt ismeretlen tettesek ellen, akik az elmúlt években több Siklós környéki község lakói számára folyósítottak kölcsönt ötven-száz százalékos kamatra. A hatóság tájékoztatása szerint ha az érintettek a kölcsönt nem vagy csak részben tudták törleszteni, a kölcsönt nyújtók fenyegetéssel vagy más törvénybe ütköző módon megszerezték ingatlanjaikat, kisemmizve az adósokat. Az ügyben eljárást folytató nyomozócsoport a másfél hónap alatt összegyűjtött terhelő információk alapján két személyt őrizetbe vett, s kezdeményezte előzetes letartóztatásukat is.
Az őrizetesek a cselekmények elkövetését tagadták, mind a gyanúsítás, mind az őrizetbe vétel ellen panasszal éltek. Murai Ágnes, a megyei kapitányság sajtóreferense azonban, folyamatban lévő ügyről lévén szó, további részleteket nem kívánt közölni.
Mali Zoltán örömmel vette
a rendőrségi letartóztatásokat, ugyanakkor megjegyezte azt is, hogy nem új keletű ügyről van szó, és már évekkel ezelőtt lépeseket kellett volna tenniük a hatóságoknak, a cigány érdekvédelmi csoportoknak az ingatlanmaffia ellen. Úgy vélekedik, hogy a „fertőzött” dél-baranyai falvakban még több tucat család lehet, akik az uzsorások markába kerültek, csak ő egyedül öt illetőről tud. – Személyesen keresem fel őket, és közlöm velük: mindig a sarkukban leszek. Az uzsorások rémálma leszek, de nem csupán Baranyában, hanem az egész országban. Ha kell, akkor a Magyar Gárda segítségét is kérem, az uzsorások nevét is sorban nyilvánosságra hozom – mondja, majd hozzáteszi azt is, hogy a szerencsétlenül járt emberek számára – akik elvesztették házukat – egy ügyvédi iroda térítésmentesen nyújt majd segítséget abban, hogy peres úton visszaszerezzék jussukat.
Az öngyilkosságokat is kiváltó, kegyetlen jelenséggel szemben kampányt is indítottak. A környező településekre eljuttatott szóróla-
pokon hívják fel a figyelmet arra is, hogy a kisemmizettek számára van kiút: jelentkezhetnek nála a polgármesteri hivatalban. Mali szerint egyre több sértett vállalja majd, hogy hozzá vagy a hatósághoz fordul. Azt érzékeli, mondja, hogy immár nincs egyedül, hiszen a falvakban a polgárőröktől, a helyi vezetőktől is folyamatosan kapja, kapta az információt – s ezeket meg is osztja a rendőrséggel. A polgármester megjegyezte viszont: a mélyszegénység újra és újra kitermeli uzsorásait, így végleges megoldást csak az jelentene, ha ennek felszámolása érdekében végre kormányzati szinten is történne valami. Mint mondja, úgy tűnik, megmozdult valami, hiszen a kormány „szegények bankja” létrehozását tervezi.
Zelenszkijnek mondott köszönetet Sebestyén József halála kapcsán egy kárpátaljai politikus
