Júniusban az előzetes adatok alapján 1,6 százalékkal csökkent az ipari termelési index az előző hónaphoz képest, az egy évvel korábbi időszakhoz mérten pedig 0,3 százalékkal került lejjebb – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az adat jelentőségét jól mutatja, hogy éves szintű visszaesést az ipari termelésnél 2004 óta nem tapasztalt a magyar gazdaság. A jelenlegi gyengülés mögött nagyrészt a külső piacok visszafogottabb kereslete áll. Ezt az is alátámasztja, hogy a nagyvállalatok csökkenő exportja húzta le az indexet.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője szerint a júniusi számok jelentősen módosítják az ipari termelés éves növekedésének prognózisát. Míg az elemző év elején még hétszázalékos termelésnövekedéssel számolt, jelenleg 2,5 százalékot tart valószínűnek. Ez a negatív módosítás az elemző véleménye szerint körülbelül egyszázalékos csökkenést eredményez a GDP-várakozásokban is. Kondrát Zsolt jelenleg 1,5 százalékos GDP-növekedést tart valószínűnek.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője lapunknak elmondta: miután a legtöbb európai mutató zuhan, várható volt, hogy a magyar ipar teljesítménye is csökkenni fog, de azt senki nem sejtette, hogy júniusban ekkora mértékben visszaesik. Mivel az ipari termelés a gazdasági növekedés egyik fő hajtóereje, az elemző szerint ez a GDP-elvárásokat is negatívan befolyásolja.
– Korábban 2,1 százalékos idei gazdasági növekedést tartottam valószínűnek, de az előzetes adatok ismeretében úgy tűnik, hogy még a két százalékot sem fogja elérni – nyilatkozta az elemző. Eddig az ipari termelés mentette meg a magyar gazdaságot a visszaeséstől, de ezen számok ismeretében újra felmerülhet a kérdés: megúszhatjuk-e a recessziót? Suppan szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy trendforduló elé nézünk-e, de a termelési adatok ismeretében egyre valószínűbbnek tűnik, hogy hosszabb negatív időszakra kell felkészülnünk. Bár a szomszédos országok sem menekülhetnek meg a nemzetközi piacok lassulásából fakadó bajoktól, tovább nőhet velük szemben a lemaradásunk. A visegrádi országokat ugyanis nem ugyanolyan mértékben sújtja a csökkenő nyugati kereslet, mint minket. Lengyelországot nagy belső piaca menti meg, Szlovákiában még tart a lendület, és az új munkahelyeknek köszönhetően nő a belső fogyasztás is. Valószínűleg Magyarországot és Csehországot viseli majd meg legjobban a nyugati piacok beszűkülése. A környező országok ugyanakkor a miénknél erősebb hazai vállalati szektorral rendelkeznek, ami segíthet a nehéz időszak átvészelésében. – A magyar vállalkozásokat azonban legyengítette az elmúlt évek elhibázott gazdaságpolitikája, így Magyarország sokkal kiszolgáltatottabbá vált – véli Suppan Gergely.
Titkos szövetségek alakulnak? Ez az oka a két ország közeledésének
