Megdöbbentő mértékben, mintegy 9 százalékkal teljesített rosszabbul az építőipar ez év júniusában, mint az egy évvel korábbi időszakban – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A felmérés szerint ugyan júniusban 5,4 százalékkal haladta meg az előző havit, az év első hat hónapjában azonban a termelés 10,7 százalékkal maradt el a 2007 azonos időszakitól. Szomorú tény az is, hogy a lejtmenet mindegyik építményfőcsoportnál megfigyelhető volt. Az épületek építésének volumene 9,2 százalékkal, az egyéb építmények építéséé 6,6 százalékkal csökkent 2007 júniusához mérten. A termelés visszaesése mindkét építménycsoportban a legnagyobb szervezetek körében volt jelentős. Az építőipari termelés első hat havi, 10,7 százalékos mérséklődésén belül az épületek létesítése 10,9 százalékkal, az egyéb építményeké 10,3 százalékkal lett alacsonyabb. Júniusban az épületek építése 5,3 százalékkal, az egyéb építményeké 0,7 százalékkal maradt el a májusitól. A legnagyobb építőipari alágazat, a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése júniusban 16,1 százalékkal csökkent 2007 júniusához viszonyítva; évkezdettől 16,4 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától. Az építőipari vállalkozások június végi szerződésállománya 35,2 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 35,1 százalékkal, az egyéb építményeké 35,2 százalékkal csökkent az előző évihez mérten. Az év első hat hónapjában kötött szerződések volumene 13,8 százalékkal alacsonyabb volt a 2007. január–júniusinál.
Már-már hagyományosnak mondható, hogy csak az autópálya-építések javítják a statisztikát. Erre utal, hogy az egyéb építményekre kötött szerződések évkezdettől 11 százalékos többletet produkáltak, mint tavaly ugyanezen időszakban. Az építőipar termelői árai 2008 második negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 5,8 százalékkal emelkedtek, ezen belül az építőiparban legnagyobb súlyt képviselő szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése alágazat áremelkedése 5,9 százalék volt.
A Gyurcsány-kormány képtelen megállítani a magyar gazdaság folyamatos lemaradását – reagált a hírre Mádi László. A fideszes országgyűlési képviselő szerint az építőipari termelés drasztikus visszaesése hű tükre a magyar gazdaság nyomorúságos állapotának, egyben azt is jelzi, hogy a közeljövő sem adhat bizakodásra okot. Úgy véli, hiába folytat a kormány évek óta hazugságkampányt a beérkező uniós pénzekről, azok vagy eltűnnek, vagy meg sem érkeznek.
Szoboszlai és Kerkez bosszút állhat: személyes ügy nekik a Liverpool rangadója
