Nem a tolvajokat ítélik el

A szerencsi kistérség vált az ország „viharsarkává”, ahol időről időre felszínre tör egy országos, mélyben munkálkodó visszásság. A legújabb botrány ismét Monokon pattant ki, ahol a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ Erdészeti Igazgatóság 1,2 millió forintra büntette azokat az erdőtulajdonosokat, akik nem jelentették, hogy erdeikből lopják a fát.

Velkei Tamás
2008. 08. 04. 19:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajnos nem különleges eset a Monokon történt illegális fakitermelés, az azonban egyedivé avatta, hogy a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ Erdészeti Igazgatóság megbüntette a tulajdonosokat, mert nem vigyáztak kellőképpen erdeikre. Az erdészeti igazgatóság szerkesztőségünkbe eljuttatott közleménye kitér rá: az erdő a vonatkozó törvényi szabályozás alapján úgynevezett korlátozott tulajdont képez, amelynek birtokosát a tulajdonosi jogok mellett kötelezettségek is terhelik.
Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy az erdőgazdálkodás felelőse a tulajdonosok által megbízott erdőgazdálkodó, akinek kötelessége gondoskodni erdészeti szakszemélyzetet igénybevételéről – szól a közlemény. Az erdészeti hivatal szerint Monokon az érintett tulajdonosok nem bíztak meg erdőgazdálkodót, noha a hatóság ennek szükségességére már 2004-ben határozatban hívta fel figyelmüket. – Ennek ellenére az erdőgazdálkodó kijelölését és ezzel erdészeti szakszemélyzet foglalkoztatását a magántulajdonosok és az ugyancsak tulajdonos állam is elmulasztotta – vélekedik az erdészeti hivatal.
Más véleményen van Monok polgármestere. Szepessy Zsolt szerint 70-80 éves emberektől, akik nem a mai modern világba születtek, dőreség elvárni, hogy gondozzanak olyan erdőterületeket, amelyeket olykor még terepjáróval is alig lehet megközelíteni, illetve maguk a tulajdonosok sem tudnak arról, hogy a birtokukban van a terület. – A földnek nincs értéke, mégis elvárják tőlük, hogy gondozzák. A hivatal álságos, mert nem törekedett arra, hogy összehívja a tulajdonosokat, segítsen nekik eligazodni a jogszabályok dzsungelében, holott csak így lehetett volna hatékonyan együttműködni az erdőtulajdonosoknak és az erdészeti hivatalnak – fakadt ki Monok első embere. Hozzátette: neki is nagy nehéz volt a megközelítőleg negyven tulajdonost megtalálni.
Az erdészeti hivatalnak azonban az az álláspontja, hogy az erdők illegális dézsmálásának bejelentése mentesítette volna a tulajdonosokat a kirótt bírság alól. Megemlítik: azokban a környékbeli erdőtagokban, ahol erdőgazdálkodót alkalmaznak, nem történt falopás. – Ez egyszerűen csúsztatás – kommentálta a megállapítást Szepessy Zsolt –, elég csak megkérdezni a rendőrséget, lopják az erdőt mindenhol – mutatott rá. A körülmények és a tények ismeretében hozta meg az erdészeti hatóság tavasszal az erdőgazdálkodási bírságról szóló első fokú határozatát, és egymillió-kétszázezer forintra bírságolta meg a magántulajdonosokat és az államot.
Az állam is tulajdonos a Monok környéki erdőkben, nagyjából negyven százalékban – részletezte Erdei Csaba, a károsultak védelmét ellátó ügyvéd, aki lapunknak elmondta: megfellebbezték az erdészeti hatóság első fokú döntését, továbbá folyamatosan rendőrségi feljelentést is tesznek a nem szűnő falopások miatt. – Az erdészeti hivatal álláspontja olyan, mint amikor valakinek kipakolják a lakását a betörők, majd a kiérkező rendőrök még meg is bírságolják a vétlen lakástulajdonost – világított rá Erdei Csaba.
Hozzáfűzte: az állam nemcsak hogy kivonult a gazdálkodásból, de vissza is rakja a terheket a gazdákra, mondván, azok „védjék meg az ő tulajdonát is”. – Eközben hatalmas pénzen tartunk fenn bürokráciát, rendőrséget, akik tehetetlenek az állandó lopásokkal szemben – mutatott rá. Az ügyvéd kifejtette: érdemes volna elgondolkodni a Csemegi Károly által 1878-ban kidolgozott és bevezetett, „megrögzött bűntettes” (a többszörösen visszaeső bűnöző) kategória újbóli bevezetésén. A fogalom szerint életfogytiglant kapna az az elkövető, aki élet, szemérem és vagyon ellen különböző időpontokban egymástól függetlenül, legalább három bűntettet követett el, és a legutolsó és az azt megelőző között öt év nem telt el, és megállapítható az üzletszerűség. A fogalom bevezetését egyébként Szlovákia fontolgatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.