Hazánk lakosságának kilenc százaléka nap mint nap megküzd lelki betegségével, amelyből orvosi segítség nélkül nem tud meggyógyulni. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ez év első negyedévi adatai szerint 909 696 pszichiátriai beteg van Magyarországon, akik megjelentek valamelyik megye gondozójában.
Megyéink betegszáma jelentős különbségeket mutat, Hajdú-Bihar megyében például háromszor annyi a lelki problémákkal küzdők száma, mint a fővárosban. Az eltérés önmagában nem jelentene problémát, azonban a pszichiátriai szakellátás ágyszámai és a betegszámok a racionalizálást hirdető egészségügyi reform óta a korábbinál is összehangolatlanabbak. Ehhez járul még a 2004 óta életbe lépő teljesítményvolumen-korlát, amely szintén határt szab a kórházban ellátható betegszámnak.
Az Egészségügyi Minisztérium két éve fogadtatta el azt a törvényt, amelynek következtében csak a 2006. december 31-én működő kapacitások finanszírozhatók, így hiába minden erőfeszítés a kórházak, a szakemberek részéről, a pszichiátriai ellátás nem bővíthető.
A tárca lapunknak adott válaszában úgy fogalmazott: tervezik a fent említett törvény módosítását.
Addig azonban országos átlagban egy betegnek tíz százalék az esélye, hogy kórházi szakellátást kapjon, de például a Dél-Dunántúlon, ahol a legmagasabb a pszichiátriai betegek száma (162 534), a lehetőségek még korlátozottabbak. A leginkább a Közép-Dunántúlon lefedett az ellátás, ott öt pszichiátriai beteg közül egynek már biztosan jut kórházi ágy.
Lovas István, a rettenthetetlen
