Néhány nappal ezelőtt önkezével vetett véget életének Würzburgban a 79 éves Bettina Schardt. Öngyilkosságát követően ismét fellángolt a köztársaság politikusainak rendszeresen visszatérő, de végső megoldást soha nem hozó vitája a kegyes halálról. Az idős hölgynek a hamburgi városi kormány hajdani kereszténydemokrata igazságügyi szenátora, Roger Kusch nyújtott aktív támogatást. Tavaly óta működik az általa alapított szervezet, amely az élet utolsó szakaszának autonómiájáért harcol, miközben a tisztázatlan jogi helyzet miatt számtalan gyógyíthatatlan, súlyos fájdalmaktól gyötört német polgár hétezer euró ellenében a Zürichben legálisan működő Dignitas nyújtotta lehetőséget veszi igénybe.
A hamburgi ügyvéd provokatív módon igyekszik magára terelni a figyelmet és napirenden tartani a kegyes halál témáját. Bemutatta az öngyilkosságra elszánt beteggel folytatott beszélgetésének videofelvételét, nyilvánvalóan annak a ténynek a bizonyítására, hogy a hölgy saját akaratából szánta el magát erre a lépésre. „Németországban nincs semmi lehetőség arra, hogy valaki méltóságteljesen haljon meg” – mondta a felvételen Bettina Schardt, és bevallotta, elutasítja a mellében talált rosszindulatú daganat kezelését, állandó fájdalmai nincsenek. Ugyanakkor azonban félelem tölti el, ha arra gondol, hogy élete utolsó szakaszát magányosan, egy menhelyen kell eltöltenie. E félelmet keltő horrorvízió késztette arra, hogy kapcsolatot keressen az északnémet ügyvédhez, aki a médiában bemutatott „öngyilkossági automatájával” hívta fel magára a figyelmét. A konstrukció a halálhoz vezető keveréket injekciós tűn keresztül juttatja el az életunt személy szervezetébe. Annak csak a folyamatot megindító piros gombot kell megnyomnia. Bettina Schardt esetében más helyzet állt elő. Ő a maláriaellenes Chloroquin és a Diazepam nyugtatószer keverékét vette be. A preparátumok kaphatók a patikákban. Roger Kusch támogatásával pedig sikerült olyan orvost találnia, aki hajlandó volt kiállítani a szükséges receptet.
Az egykori szenátor a segélyre szorulók megmentőjének tartja magát, politikusok és orvosi szervezetek ugyanakkor hiú cinikusnak nevezik, aki groteszk hadjáratot folytat a humanitás jegyében. „Elrettentő és felháborító, hogy valaki – érvényesülési vágyból – kihasználja egy egyedül élő aszszony magányát” – hangoztatta Jörg-Dietrich Hoppe, a német orvosi kamara elnöke. A Humánus Halál nevű társaságot vezető Karlheinz Wichmann sem támogatja Kusch törekvéseit. Szervezetük arra törekszik, hogy az NSZK-ban továbbra is betiltsák az öngyilkossághoz vezető aktív támogatást. Egészen rendkívüli esetekben azonban véleményük szerint kivételt kell tenni. Ez az álláspont persze ismét rámutat a helyzet ellentmondásosságára. Nem lehet például tudni, hol az a bizonyos határ. Így aztán nem is sikerül törvényesen szabályozni e kényes problémát. A Bundesrat – a tartományok képviselete – most olyan törvény kidolgozását tervezi, amely hároméves fegyházbüntetéssel sújtaná a kegyes halál aktív támogatását, a hamburgi államügyészség pedig vizsgálatot indított a würzburgi eset hátterének büntetőjogi felderítésére.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
