Összefogás a válásért

Magyarország hét másik uniós tagállammal együttműködve (Ausztria, Görögország, Olaszország, Luxemburg, Románia, Szlovénia, Spanyolország) a válási jogszabályok egyszerűsítésével és egységesítésével kívánja megkönnyíteni az érintett országok lakosai között kötött házasságok felbontását.

Győr Ágnes
2008. 08. 19. 18:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyolc tagállam „fokozott együttműködésére” azután került sor, hogy az Európai Unió igazságügyi minisztereinek júliusi találkozóján nem sikerült közös álláspontot kialakítani a régóta húzódó vitában. Svédország azért utasította el a 27 tagország válási törvényeinek egységesítésére tett javaslatot, mert nem akarja, hogy a svéd állampolgárokat a jelenlegi liberális svéd szabályozásnál szigorúbb előírásoknak vessék alá, míg a szintén tiltakozásának hangot adó Máltán eleve tiltják a válást.
– Nemzetközi válásról beszélünk akkor, ha a két fél eltérő állampolgárságú, de akkor is ez a helyzet, ha a két fél állampolgársága megegyezik, szokásos tartózkodási helyük, ahol sor kerül a válóper elindítására, már egy másik országban van – fejtette ki lapunknak Szűcs Andrea családjogi ügyvéd. Hozzátette: az Európán belüli szabad mozgás következtében ezeknek a válásoknak a száma értelemszerűen növekszik. Statisztikák szerint jelenleg az unióban évente mintegy 845 ezer válásra kerül sor, amelyek közül 170 ezer különböző állampolgárságú párokat érint. A problémát az okozza, hogy a házasság felbontásának megengedhető jogalapja országonként nagymértékben eltér, és a különböző nemzetiségű házastársak esetén kérdésessé válhat, hogy a bontóperben melyik ország joga alkalmazandó. A katolikus többségű Lengyelországban és Írországban a többi országhoz viszonyítva a válások véglegesítését szigorúbb eljárás előzi meg, míg máshol, például Svédországban a procedúra gyors lefolytatásán van a hangsúly. Észak-Írországban a házastársak négy éven át külön kell hogy éljenek az eljárás megindítása előtt, míg Skóciában és Spanyolországban erre akkor is sor kerülhet, ha a felek kevesebb mint egy éve mondták ki a boldogító igent. A svédeknél nincs szükség a válás megindokolására, ám amennyiben a keresetet nem közösen nyújtották be a felek, vagy a pár bármelyik tagjának van 16 évnél fiatalabb gyermeke, a házasság felbontása iránti eljárást esetleges békülés céljából hat hónapra felfüggesztik.
A nyolcak kezdeményezését Franciaország támogatja, Belgium, Németország, Litvánia, Portugália és Szlovákia pedig bizonyos feltételekkel csatlakozna a javaslathoz. A csehek, a finnek, a lettek, a lengyelek és az észtek attól tartanak, hogy a szabályozás több területen is gondokat okozhat. A kezdeményezésről végül a tagállamok minősített többséggel döntenek majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.