Magyarország a négy évvel ezelőtti athéni olimpián nyolc arany-, hat ezüst- és három bronzéremmel ugyan „csak” a tizenharmadik helyen végzett az éremtáblázaton, ám a nemzetek örökrangsorában tartja előkelő hetedik helyét. Az egy főre jutó aranyérmek tekintetében még ennél is jobban áll. Athénban ötödik volt, az összesített rangsorban pedig kimutatástól függően az első három között található. (Ezen összevetésben az időközben módosult államhatárok jelentenek nehézséget.) Ez a néhány számadat önmagában magyarázat arra, hogy mennyire gazdag a magyar ötkarikás hagyomány.
Magyarország az 1952. évi helsinki olimpián szerepelt a legeredményesebben, tizenhat aranyéremmel, ami valószínűleg örökre megdönthetetlen rekord marad. A pekingi kilátásokról megoszlanak a vélemények, de öt magyar bajnoki cím esetén már nem lesz okunk a csalódottságra.
A legeredményesebb magyar bajnokok listája élén sem fenyegeti senki Gerevich Aladár első helyét, Kovács Katalinnak és Kammerer Zoltánnak azonban jó esélye van arra, hogy előrébb lépjen a rangsorban. A férfi vízilabdások közül néhányan pedig Gyarmati Dezső és Kárpáti György nyomába érhetnek.
A nemzetközi összevetésben viszont Michael Phelps biztosan átveszi a hatalmat. Jelenleg négy sportoló, Larissza Latinyina, Carl Lewis, Mark Spitz és Paavo Nurmi áll az élen egyaránt kilenc aranyéremmel. Az amerikai úszó jelenleg hatnál tart, de Pekingben számára nem az a kérdés, hogy szerez-e további négyet, hanem hogy nyolc számából megnyeri-e mind a nyolcat.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
