Új feladatot kapott az év elején az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH): az adóhatóságnak meg kell vizsgálnia a jogelőd nélkül alakult társaságok legalább húsz százalékát. Kérdésünkre a hivatalnál ismertették az idei esztendő első felében lefolytatott vizsgálatok eredményét. Eszerint január és június között összesen 20 091 olyan céget hoztak létre, amelyek nem valamely már létező társaságból alakultak. Ezek közül az adóhatóság 4381-et ellenőrzött. A vizsgált vállalkozások mintegy kétharmadánál az APEH nem talált kivetnivalót: e cégek egy része eddig még nem kezdte meg működését, a működők pedig jogszerűen tevékenykednek. Az eljárás alá vont társaságok egyharmadánál azonban szabálytalanságokra bukkantak az adóhatóság alkalmazottai.
A vizsgált társaságok húsz százaléka a kötelezettségeit teljesítette ugyan, ám a jogszerű tevékenység folytatásához szükséges tárgyi vagy személyi feltételek hiányoztak, ezért az érintettek működését az adóhatóság a későbbiekben szemmel tartja majd. Az ellenőrzött vállalkozások további tíz százalékánál mulasztásokat észleltek az APEH munkatársai, így ezek a cégek a kiszabott bírság mellett az adóhivatal jövőbeli kitüntetett figyelmére is számíthatnak. A hatóság a legsúlyosabb szankciót, az új társaság adószámának felfüggesztését 240 vállalkozásnál, a vizsgált cégek hét százalékánál alkalmazta. E büntetést olyan társaságok esetében kezdeményezték, amelyeket az adóhatóság később nem érne utol például azért, mert a képviselőt nem jelentették be az APEH-nak, vagy a regisztrált személlyel az adóhatóság nem tudott kapcsolatba lépni.
Az esztendő elejétől megkezdett, a nyilvánvalóan jogsértés elkövetésére alapított vállalkozásokat kiszűrő adóhatósági ellenőrzés-sorozat kevésbé jó eredményei nem feltétlenül okoztak meglepetést. Korábban ugyanis a hitelminősítő társaságok figyelmeztettek: a kormány utóbbi időben hozott döntései megakasztották a gazdasági élet korábban tapasztalható tisztulását. Mindezt egyértelműen mutatja a cégalapítások hatalmas ütemben emelkedő száma. Míg az elmúlt három év mindegyikében nagyjából 33 ezer új társaságot hoztak létre, addig csak 2008 első hat hónapjában 25 ezer vállalkozást jegyeztek be. Köszönhető mindez annak, hogy tavaly ősz óta a korlátolt felelősségű társaságok alapításához szükséges tőkét a korábbi 3 millió forintról 500 ezerre mérsékelték. Ezzel párhuzamosan bevezették az egyszerűsített cégbírósági ügyintézést. Július elsejétől pedig életbe léptek az egyórás cégbejegyzés szabályai. Azonban az – információink szerint Gyurcsány Ferenc felvetése nyomán megalkotott – Európában példátlanul rövid határidőt a cégbíróságok csak komoly erőfeszítések árán tudták eddig tartani. Az elmúlt időszak kormányzati lépései tehát ahelyett, hogy fokozták volna a cégalapítás ellenőrzését, mind könnyebbé tették a problémás társaságok létrehozását is.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
