Ruandai népirtás Párizs tudtával?

Népirtással vádol Ruanda több francia politikust, mert a párizsi kabinet állítólag aktív szerepet játszott az 1994-es, nyolcszázezer ember életét követelő ruandai népirtásban. A gyilkosságok kivizsgálására bizottságot állított fel a kigali kormány. Párizs visszautasítja a vádakat.

Munkatársunktól
2008. 08. 17. 18:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bizottság ötszáz oldalas jelentése szerint a készülődő népirtásról magas rangú politikusok is tudtak, többek között Francois Mitterrand 1996-ban elhunyt akkori köztársasági elnök, valamint Edouard Balladur és Dominique de Villepin korábbi miniszterelnökök és Alain Juppe és Hubert Védrin volt külügyminiszterek. A dokumentumok összesen 13, korábban vezető szerepet betöltő személyt neveztek meg felelősként, és állítólag a francia hadsereg egyes katonái is részt vettek a fekete kontinens egyik legsötétebb akciójában. A vizsgálóbizottság szerint a franciák nemcsak politikailag és katonailag támogatták az akciót, hanem diplomáciai segítséget is nyújtottak az akkori ruandai kormány, valamint az általuk kiképzett hutu milicisták számára. A francia hadsereg ugyanis az ENSZ mandátumát kihasználva menedéket nyújtott a népirtás több résztvevője számára.
A brit The Guardian szerint a tavaly novemberében készült jelentés, amelyet a sajtó csak a napokban ismerhetett meg, válasz a franciák két évvel korábbi vádjaira. Akkor ugyanis egy prominens francia bíró azzal vádolta meg Ruanda jelenlegi elnökét, Paul Kagamét, hogy a tuszi milicisták vezetőjeként azt tervezte, hogy megöli az ország akkori államfőjét, Juvenal Habyarimanát. Párizs szerint ez a merényletkísérlet vezetett ahhoz, hogy az akkor hatalmon lévő hutu kabinet parancsot adott a tuszik legyilkolására. A volt államfő egyébként egy tisztázatlan körülmények között lezuhant repülőgépen vesztette életét. A balesetet a tuszik számlájára írták, igaz Kagame többször tagadta, hogy köze lett volna az eseményhez.
Az Ugandával, Tanzániával és a Kongói Demokratikus Köztársasággal (korábban Zaire) határos közép-afrikai kisállamban két meghatározó törzs, a tuszik és a hutuk laknak. A két népcsoport között az 1930-as évek óta voltak fegyveres konfliktusok és 1990-ben véres polgárháború tört ki, amikor az Uganda területéről beszivárgó tuszi milicistákból álló Ruandai Hazafias Front meg akarta dönteni a hutuk kormányát. A három évig zajló polgárháború fegyverszünettel zárult, ám Habyarimana halálával a hutuk kiirtották az akkori lakosság egytizedét. A polgárháborút követően a két népcsoport politikai megegyezést kötött egymással, ennek értelmében fele-fele arányban vesznek részt a törvényhozás munkájában. A jelenlegi kormány újjáépítési terveit elsősorban Belgium segíti anyagilag.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.