Saját adósjegyzéket vezetnek a cégek

Jobb a bajt megelőzni, mint a pénzünk után futni – ezzel a jelmondattal hoztak létre gödi vállalkozók egy feketelistát a körbetartozások csökkentése végett. Az adatbázisban szereplő hétszáz cég körülbelül 1,3 milliárd forint tartozást halmozott fel. Számos hasonló kezdeményezés van, ám a körbetartozásokat csak egy átfogó nyilvántartási rendszer foghatná vissza.

Csécsi László
2008. 08. 15. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár kormányzati szinten folyamatosan szó van a körbetartozásokról, mégsem történik semmi – indokolta az adatbázis létrehozását Imrik Péter vállalkozó, a lista egyik felhasználója. A tartoznak.hu címen elérhető lista jelenleg körülbelül hétszáz olyan Pest megyei és budapesti vállalkozást és cégvezetőt tartalmaz, akik már hosszú ideje tartoznak, és nem is mutatnak hajlandóságot a fizetésre, de a sor a felhasználók bejelentései alapján folyamatosan bővül. A listán szereplő tartozások összege négyszázmillió forint, de a portál működtetői szerint a hétszáz feltüntetett adós teljes tartozása az 1,3 milliárd forintot is elérheti.
A portál eredetileg arra szolgál, hogy még az üzlet megkötése előtt utánanézhessenek a vállalkozók a partnerük megbízhatóságának. Az adatbázisba azokat a vállalkozásokat vezethetik fel a vállalkozók, akik ellen már bírósági végzés is született. Mivel a listán magánszemélyek is szerepelnek, az is nyomon követhető, hogy kik azok a cégvezetők, akik már több céget is csődbe vittek, majd fizetés nélkül szálltak ki az üzletekből.
Vadász György, a Magyar Iparszövetség társelnöke a lista kapcsán lapunknak elmondta, hogy nyilván a körbetartozások elharapódzása kényszerítette ki a létrehozását, de hiba lenne ettől várni a probléma megoldását. A társelnök szerint a körbetartozások oka elsősorban a kis- és közepes vállalkozások alulfinanszírozottságában és a multik erőfölényében keresendő.
Friedrich Éva, a Coface Hungary céginformációs üzletágának igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy számos, a tartoznak.hu-hoz hasonló kezdeményezés indult már el az országban, de ezek nagy része végül abbamaradt, mivel a vállalkozók az információk megszerzése érdekében szívesen nyúltak a listákhoz, ám az adatfeltöltési lehetőségükkel már annál kevesebben éltek. Ráadásul az is számos kérdést vet fel, hogy milyen feltételekkel kerülhet bele valaki az adósok internetes adatbázisába.
A Coface is működtet egy hasonló listát, ám ők kisebb léptékben, üzletágak szintjén kezdték meg az adatgyűjtést. Friedrich Éva szerint az ágazatok átláthatóbb terepet biztosítanak, mivel ott a szállítók általában egy szűkebb vevőkörrel kerülnek kapcsolatba. A következő lépés az ágazatok adatbázisainak összekapcsolása lehet. Ugyanakkor az igazgató arra hívta fel a figyelmet, hogy a versenyhivatal nem minden esetben támogatja az adóslisták létrehozását. Bizonyos területeken, például a bankok esetében, elfogadhatónak tartják, ám más területeken nem helyeslik az adatbázisok létrehozását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.