Bár a lakosság eladósodásáról és a hitelfeltételek lazulásáról egyre több aggodalomra okot adó jelentés lát napvilágot, úton-útfélen találkozhatunk olyan hirdetésekkel, amelyek látszólag mindenféle kötelezettség nélkül tömnék az emberek zsebébe a pénzt. Általában a már eleve adósságcsapdában vergődő ügyfeleknek kínálnak látszatmegoldásokat pénzügyeik rendezésére. Vagy azoknak, akik távolról kerülik a hivatalos eljárásokat.
Ma már elmondható, egész iparág épült a komoly hitelintézetek által elutasított ügyfeleknek nyújtandó kölcsönökre. A hirdetésekben általában nagy betűkkel szerepel, hogy a hitelt a KHR-ben (régebbi nevén BAR-listán) szereplők is igénybe vehetik.
A lapunk által megkérdezett pénzintézetek szerint újabban számos, a piac fejlődését károsan érintő, felelőtlen, kockázatnövelő megoldásokat látni, amelyek egyaránt veszélyesek a vevőre, a dílerre és a finanszírozóra. Ezek többnyire csak a csalások és a hitelbedőlések számát gyarapítják, mivel olyan ügyfelek válhatnak hitelfelvevővé, adóssá, akik nem képesek kezelni tartozásukat.
A kölcsönökhöz általában nem kérnek jövedelemigazolást, és a fedezetek is széles skálán mozoghatnak. Akár terhelt gépkocsira is nyújtanak hitelt egyes cégek. A bankok szerint a már terhelt és folyamatos értékcsökkenésnek kitett autó, továbbá az adós vizsgálatának nem megfelelő volta miatt e konstrukciók különösen veszélyesek lehetnek mindkét oldal, az eladósodott, újabb adósságot magára vállalók, illetve a kölcsönt nyújtók, azok finanszírozói és áttételesen a gazdasági élet számára egyaránt.
Ezekben a konstrukcióban igazából a piacképes, használtan is értéket képviselő autókra történő hitelezés merülhet fel. De mivel igen kockázatos hitelről, s ebből kifolyólag kiemelkedően magas kamatokról van szó, felmerül a kérdés, hogy az adós ki tudja-e egyáltalán gazdálkodni ezeket a terheket. Ugyanakkor a lapunknak nyilatkozó szakértők szerint a terhelt autót fedezetként elfogadó hitelek célcsoportja biztosan nem a szegénységben élők közül kerül ki, inkább a milliós kocsival furikázók, de a banki és a hivatalos papírmunkát messziről kerülők közül.
Az említett hitelhez hasonló konstrukciókhoz általában azok az ügyfelek fordulnak, akik a pénzintézetektől már nem számíthatnak kölcsönre, ugyanakkor a bankok szerint érdemes lenne szétnézniük, mielőtt aláírnak egy kérdéses hitelszerződést, mert előfordulhat, hogy bizonyos feltételekkel a hitelintézetek sem zárkóznak el a kölcsönzéstől.
A KHR-ben (BAR-listán) való szereplés például nem jelent automatikus kizárást a bankok részéről, bár jóval nehezebben juthatnak kölcsönhöz, mint azok, akik nem szerepelnek a listán. A bankok megkülönböztetik az aktív és passzív BAR-listásokat. Az előbbiek azok, akiknek még fennálló tartozásuk van, az utóbbiak pedig azok, akik már rendezték az adósságukat, de még szerepelnek a listán.
A passzívaknak több pénzintézet is kínál kölcsönt, bár ehhez minden esetben jövedelemigazolásra és fedezetre van szükség.
Eltérítették Európát a háború felé – új pilótára van szükség
