Szippantás az olimpia levegőjéből

Női kézilabda-válogatottunk tegnap lejátszotta első mérkőzését Pekingben, már az olimpia helyszínén, de még természetesen nem a hivatalos tornán. Csapatunk 28-26-os vereséget szenvedett a házigazda Kínától, és ez kifejezetten hasznos eredmény. Persze nem a résztvevők számára, hiszen ők pontosan tudják, hogy két és fél nappal az érkezés után, az akklimatizáció nyűgeinek kellős közepén, a lábadozó Görbicz Anita nélkül ettől az amúgy sem feltétlenül világverő alakulattól mi várható. A hazai közvélemény azonban e puszta eredménynek tévesen tulajdoníthat különleges jelentőséget – lám, már Kínától is kikapunk! –, és paradox módon ettől mérheti fel helyesen az általános erőviszonyokat.

2008. 08. 16. 19:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig ugyanis több véleménynyel találkoztunk, amely szerint az 1–6. hely mint célkitűzés, olyan huncutság, akár a hajdani szocialista ötéves tervek során alulkalkulálni, hogy aztán a várható teljesítményért jöhessen a vállveregetés. Hát nem, most más a helyzet. És az sem elegendő érv, hogy az előző három olimpiából kettőn éremmel zárt válogatottunk.
Atlantában, 1996-ban ugyanis még a régi idők olimpiai kézilabdaversenye zajlott; részt vett rajta nyolc csapat, ezekből a földrészeknek méltányossági alapon juttatott kvóták miatt három harmatgyenge volt, így a mieink Kína és az Egyesült Államok legyőzésével máris a legjobb négybe jutottak. Ott eszelős, 39-25-ös verést kaptak a Koreai Köztársaságtól, aztán a bronzmeccsen tényleg érdemi teljesítménnyel 20-18-ra lebirkózták Norvégiát, mi pedig ünnepeltük az olimpiai érmes csapatot. Sydneyre tízre – majd Athénra tizenkettőre – nőtt a létszám, ekkortól datálhatjuk a női szakágban a modern olimpiát, csakhogy 2000-ben világklasszis keretünk volt. Farkas Ágnes, Radulovics Bojana lövőpár, Pádár Ildikó és Kulcsár Gyöngyi a két beállós, Kökény Beatrix és mögötte Siti Beáta az irányító; egyszeri, megismételhetetlen csillagállás.
De térjünk vissza a mához, illetve a tegnaphoz, a Kínától elszenvedett 28-26-os vereséghez, amely 14-12-es félidő, 22-15-ös hátrány, no meg a leforrázott lábfejével még mindig a lelátóra kényszerülő Görbicz Anita nélkül született meg. Sinka László főtitkár sem remélt hatvan órával az érkezés után lehengerlő játékot, ezért tegnapi érdeklődésünkkor általánosabb tapasztalatairól számolt be: „Első alkalommal léphettünk be abba a csarnokba, amelyben majd a csoportmérkőzéseket vívjuk, és már ez nagyon hasznos volt. A terem elegáns, gyönyörű, az öltözők szenzációsak, bár a rendezők kissé túllihegték, hogy ez a meccs a főpróba, így több ezer ember, a technikustól a szurkoló rendőrig nyüzsgött körülöttünk. A mieink közül többen lámpalázzal is küzdöttek, mert először szippantottak bele az olimpia levegőjébe, de ez a mérkőzés még egyébként sem tekinthető értékmérőnek. Eddig is tudtuk, hogy roppant erős lesz a mezőny, Kína is óriásit fejlődött tavaly óta a koreai Kang mester irányítása alatt. Jó hír számunkra, hogy Görbicz Anita már labdával gyakorolt, egy-két napon belül eldől, menynyire bírja a cipőt, és akkor az is kiderülhet, mikor térhet vissza a csapatba.” Ma, a kazahok elleni tesztmérkőzésen – hazai idő szerint hajnali öttől – még bizonyosan nem, de nélküle is meglesz az első pekingi győzelem. Aminek ugyancsak semmi jelentősége.
Szintén a tegnapi krónikához tartozik, hogy férfi vízilabda-válogatottunk is megérkezett Pekingbe, ahol így ma már jelen lehet a magyar zászló ünnepélyes felvonásán. Ennél már csak az lenne emelkedettebb pillanat, ha a pólótorna eredményhirdetésekor figyelhetnénk a magasba kúszó piros- fehér-zöld lobogót.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.