Nem nyaral az MSZP-frakció, ez volt a jelszó a nyár elején. Ehhez képest a keddi informális frakcióülésen a majdnem 190 képviselőből csupán mintegy ötvenen jelentek meg. Talán a többiek igazodnak Gyurcsány Ferenc nyaralásához?
– Én mindegyik frakcióülésre eljöttem, ha már így szerveztük a munkát. Aki beállt képviselőnek, annak itt kell lennie! Egyébként pedig aki azt hiszi, hogy 2008-ban valakihez igazítania kell az életét, az vajon honnan tudja, hogy 2010-ben ki lesz meghatározó szerepben?
– Jelenleg úgy néz ki, hogy a korábbi
koalíciós partnerük, illetve annak közgazdász holdudvara által képviselt és az MSZP részéről eddig többnyire elfogadott neoliberális szemléletet a szocialisták jegelik a vasúti szárnyvonalak ügyében.
– Ezen a területen most az értelmes gondolkodás, a következmények megfontolása érvényesül. Nem erőből akarunk dönteni ebben, ami helyes.
– A kormányfő-pártelnök is tett egy félfordulatot, hiszen a harcos neoliberális reformer pózát mintha a konzervatívabb szocialistáéra cserélte volna.
– Magyarországon olyan az alkotmányos berendezkedés, hogy a miniszterelnök a felelős. Tehát ha ön azt veszi észre, hogy a szárnyvonalak vagy más fejlesztési ügyek esetében változott valami, akkor a kormány és vezetőjének hozzáállása változott meg. Remélem, hogy a különböző ideológiai jelzők helyett egyre inkább a józan ész lesz a jellemző. A szakmaisághoz józan ész kell, és nem neoliberalizmus vagy bármilyen más ideológia.
– Az MSZP nyári informális frakcióülésein hivatalosan jórészt szakmai kérdésekkel foglalkozik, de azt nehéz elhinni, hogy a pártot borzoló különböző gyanús tagtoborzási botrányok, elsőfokú kizárások és mozgalmi zászlóbontások mellett szó nélkül mennek el a képviselők.
– Nehéz elképzelni azt is, hogy öt népművész úgy beszélget egymással, hogy népművészetről nem esik szó. Egyetértek azokkal, akik azt mondják, rombolja a szocialista párt és a frakció tekintélyét, hogy az országban több helyen hallani gyanúsnak tűnő tagtoborzásokról. De viszonylag kevesen vagyunk olyanok, akik az ilyen ügyeket a frakció előtt szóvá teszik. Azt szoktam mondani, ha valaki azzal győz egy pártszervezetben, hogy beléptet így-úgy valakiket, akkor legyen boldog, de végső soron ez nem ér semmit. Ha ugyanis nem lesz normális az MSZP, ha nem változtatjuk meg a párt egészének és a kormányzatnak a mentalitását, akkor feltehetjük a kérdést: biztos, hogy egy helyi potentát egy ellenzékben lévő, közepes nagyságú párt tisztségviselője akar lenni? Nem az a kérdés, hogy Debrecenben kizárhatunk-e vagy sem néhány embert, mert csúnyán nézett vagy kritizálta a hivatalos irányvonalat. Ez mind téves hozzáállás. Szerintem normális pártot kell csinálni, az pedig nem kizárásokra, gyanús beléptetésekre épül, hanem megfelelő értékrendre, meggyőzésre, párbeszédre. Tizenhét évig voltam pártelnök Békéscsabán, de eszembe nem jutott, hogy bárkit ki kellene zárni.
– Nem ért egyet tehát a pártbeli Ésszerűség és Felelősség Platform három hajdú-bihari elnökségi tagjának az első fokú kizárásával?
– Természetesen nem, eszembe sem jutott volna ilyesmi. Beszélgetni, vitatkozni kell egymással. Hogy legyen értelme egy helyi szervezetben győzni, ahhoz jó állapotú, normális mentalitású, a társadalom bizalmát visszaszerző MSZP-re volna szükség. A szocialista pártnak azoktól kellene kíméletlenül elköszönnie, akik a hatalommal nem visszaélők nevében szórakoznak. Ma a pártunk nem bírja a társadalom többségének a bizalmát. Az sem nagy öröm, hogy az egész politikai elitben már kevesebben bíznak, mint ahányan nem. Meg is értem az állampolgárokat, ugyanis a politika 1990 óta képtelen volt arra, hogy határozottan kivesse magából azokat, akik nem tisztelték a törvényeket és az erkölcsi elvárásokat.
– Ön hogyan viszonyul ahhoz, hogy Veres János pénzügyminiszter, az MSZP elnökségi tagja sorozatosan leplezetlen ellenszenvvel és türelmetlenséggel kezeli a sajtó számára kínos témákat felvető képviselőit?
– Nem hiszek abban, hogy egy politikusnak szabad türelmetlennek lennie, és aszerint sem szabadna különbséget tenni, hogy egy-egy újságíró kivel álmodik szívesen. Az a fontos, hogy akivel szóba állok, az tisztességesen adja vissza a szavaimat.
Ukrajna megfenyegette Magyarországot
