Új térkép a sarkvidéki határviták rendezésére

Hírösszefoglaló
2008. 08. 17. 18:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történeti adatokra és a nemzetközi jog szabályaira alapozva leltározta az Északi-sarkon az angliai Durham Egyetem kutatócsoportja azokat a területeket, amelyek hovatartozása vitatható lehet, és részletes térképet készített a régióról. Azt remélik, hogy az összeállításban fellelhető információk segítenek majd a viták eldöntésében.
A munkát irányító Martin Pratt elmondta: a sarkvidékről korábban készült térképek elnagyoltak, ezért aligha szolgálhatnák megfelelően a célt. Az egyetemi kutatócsoport azonban egy különleges szoftver segítségével pontosan megállapította, meddig terjeszthetik ki fennhatóságukat a sarkvidéki országok a partvidékükhöz csatlakozó befagyott tengeren. Felsorakoztatták valamennyi ismert területi igényt, és felsorolták, mire tarthat igényt Kanada, az Egyesült Államok vagy Dánia. Az a kérdés, hogy meddig terjeszthetik ki szuverenitásukat az északi pólus körül elhelyezkedő országok a sarkvidéken, tavaly került az érdeklődés homlokterébe, miután egy tengeralattjáróval érkező orosz kutatócsoport kitűzte hazája zászlaját az Északi-sarkot borító tenger fenekén. A felháborodott sarkvidéki országok ebből arra következtettek, Oroszország terjeszkedni próbál a régióban.
A másik ok, amiért a területi igények tisztázása nem tűr halasztást, az, hogy az Észak-sarkon drámai méreteket öltött az olvadás. Ha elolvad a sarki tengert borító jég, mód nyílhat az ásványi kincsek kiaknázására. Az USA geológiai hivatala egy hónappal ezelőtt tette közzé, hogy becslése szerint a fagyos északi régióban legalább 90 milliárd hordónyi olaj vár kitermelésre. Martin Pratt arra figyelmeztetett, hogy az Észak-sarkot körülfogó államoknak – az ENSZ égisze alatt létrehozott nemzetközi egyezmény alapján – korlátozott idő áll rendelkezésükre, hogy igényüket a sarkvidéki területekre a nemzetközi fórumokon érvényesítsék. Ha az egyezményben meghatározott határidőt túllépik, akkor az igényelt terület az emberiség közös örökségébe kerül, ahol minden jogot a International Sea-Bed Authority nevű nemzetközi szervezet gyakorol majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.