Vajon mi történik Péten?

Fordulatos história zajlik a péti Nitrogénművek Vegyipari Zrt. körül. A legnagyobb hazai műtrágyagyártó társaság legutóbbi közgyűlésén hozott döntéseket a HVG információi szerint megtámadta egy magánszemély, lapunk értesülése szerint pedig az OTP is a cégbírósághoz fordult.

Munkatársunktól
2008. 08. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törvényességi felügyeleti kérelmet terjesztett elő a Veszprém Megyei Bíróságon mint cégbíróságon az OTP a Nitrogénművek ellen. A bankcsoport a leggazdagabb magyarok listáján rendre nagyon előkelő helyen végző Bige László érdekeltségében működő, zártkörű részvénytársaság legutóbbi, májusban tartott közgyűlésén hozott változtatásokat kívánja megakadályozni. A május 26-án kezdeményezett törvényességi felügyeleti eljárásnak a bíróság június 25-én kelt végzésében helyt is adott, s ezzel a május 19-én és június 13-án indult, a Nitrogénművek által kezdeményezett változásbejegyzési eljárásokat a cégtörvényességi eljárás lefolytatásáig, de legfeljebb hatvan napra felfüggesztette. A felek meglehetősen szűkszavúan nyilatkoznak az ügyben – a Nitrogénműveket nem is sikerült megszólítanunk –, ám az eljárás feltehetően még nem zárult le, az OTP-től legalábbis olyan tájékoztatást kaptunk, hogy a bank folyamatban lévő ügyben nem kíván információkat kiadni, illetve ezt a bank- és üzleti titokra vonatkozó szabályok miatt nem is teheti meg.
Amit tudni lehet az ominózus közgyűlésről, az az, hogy kikerült a Nitrogénművek vezetéséből az OTP által delegált két tisztségviselő. Ez nyilvánvalóan érzékenyen érinthette az 1990-es privatizációt kölcsönnel segítő bankot, ám információink szerint az OTP az osztalékfizetésről határozó döntés jogosságát is kifogásolja. A HVG értesülései szerint a bank nincs egyedül: a lap cikke idézi a Nitrogénműveket a cégbíróságon szintén megtámadó, dzsesszzongoristából üzletemberré avanzsált Rozsnyói György beadványát, amely szerint „a kiegészített és pontosított jegyzőkönyvvel a társaság (….) egyértelműen elismerte, hogy a hivatalos cégeljárásban közgyűlési jegyzőkönyvként eredetileg benyújtott okirat nem a valóságnak megfelelő eseményeket írta le, így az a Btk. 276. paragrafusa értelmében valótlan tartalmú okiratnak minősül”. A lap szerint Rozsnyói állítja, opciója volt a Nitrogénművek ötvenszázalékos részvénycsomagjára, ám amikor élni kívánt a jogával, akkor a többségi részvényes, Bige László fia, Bige Zoltán az alapszabályban biztosított elővásárlási jogára hivatkozva „elhappolta” előle a pakettet.
Az egyelőre kérdéses, hogy a történetet mikor ér majd véget, és milyen eredménnyel. A HVG szerint – a Rozsnyói-szál legalábbis – alighanem bűnügyként végződik majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.