Törvényességi felügyeleti kérelmet terjesztett elő a Veszprém Megyei Bíróságon mint cégbíróságon az OTP a Nitrogénművek ellen. A bankcsoport a leggazdagabb magyarok listáján rendre nagyon előkelő helyen végző Bige László érdekeltségében működő, zártkörű részvénytársaság legutóbbi, májusban tartott közgyűlésén hozott változtatásokat kívánja megakadályozni. A május 26-án kezdeményezett törvényességi felügyeleti eljárásnak a bíróság június 25-én kelt végzésében helyt is adott, s ezzel a május 19-én és június 13-án indult, a Nitrogénművek által kezdeményezett változásbejegyzési eljárásokat a cégtörvényességi eljárás lefolytatásáig, de legfeljebb hatvan napra felfüggesztette. A felek meglehetősen szűkszavúan nyilatkoznak az ügyben – a Nitrogénműveket nem is sikerült megszólítanunk –, ám az eljárás feltehetően még nem zárult le, az OTP-től legalábbis olyan tájékoztatást kaptunk, hogy a bank folyamatban lévő ügyben nem kíván információkat kiadni, illetve ezt a bank- és üzleti titokra vonatkozó szabályok miatt nem is teheti meg.
Amit tudni lehet az ominózus közgyűlésről, az az, hogy kikerült a Nitrogénművek vezetéséből az OTP által delegált két tisztségviselő. Ez nyilvánvalóan érzékenyen érinthette az 1990-es privatizációt kölcsönnel segítő bankot, ám információink szerint az OTP az osztalékfizetésről határozó döntés jogosságát is kifogásolja. A HVG értesülései szerint a bank nincs egyedül: a lap cikke idézi a Nitrogénműveket a cégbíróságon szintén megtámadó, dzsesszzongoristából üzletemberré avanzsált Rozsnyói György beadványát, amely szerint „a kiegészített és pontosított jegyzőkönyvvel a társaság (….) egyértelműen elismerte, hogy a hivatalos cégeljárásban közgyűlési jegyzőkönyvként eredetileg benyújtott okirat nem a valóságnak megfelelő eseményeket írta le, így az a Btk. 276. paragrafusa értelmében valótlan tartalmú okiratnak minősül”. A lap szerint Rozsnyói állítja, opciója volt a Nitrogénművek ötvenszázalékos részvénycsomagjára, ám amikor élni kívánt a jogával, akkor a többségi részvényes, Bige László fia, Bige Zoltán az alapszabályban biztosított elővásárlási jogára hivatkozva „elhappolta” előle a pakettet.
Az egyelőre kérdéses, hogy a történetet mikor ér majd véget, és milyen eredménnyel. A HVG szerint – a Rozsnyói-szál legalábbis – alighanem bűnügyként végződik majd.
Szoboszlai és Kerkez bosszút állhat: személyes ügy nekik a Liverpool rangadója
