Visszavonult, pályázott, győzött

Bukarestben Bretter E. Zoltán, Helsinkiben Márkus Ildikó, Moszkvában Nagy István, Szófiában pedig Móger Ildikó veszi át szeptember 1-jétől a magyar intézet vezetését. Az új igazgatókat sajtóreggelin mutatták be az újságíróknak, akik egy pályaelhagyás csodálatos történetével is megismerkedhettek.

Tölgyesi Gábor
2008. 08. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bretter E. Zoltán, a bukaresti magyar kulturális intézet igazgatói posztjának várományosa pályázatának benyújtása előtt visszavonult a politikától, hogy sikeresen aspirálhasson a bukaresti magyar kulturális intézet vezetői székére – mesélte el pályaelhagyásának csodálatos történetét az SZDSZ egykori oktatáspolitikusa a Balassi Intézet sajtóreggelijén újságíróknak. Bretter néhány évig pártja országgyűlési képviselőjeként, hoszszabb ideje Baranya megyei képviselőként és a pécsi SZDSZ elnökeként szerzett elévülhetetlen érdemeket.
A Pécsi Napilap június 20-án számolt be arról, hogy Bretter azért nem indult a pécsi SZDSZ elnöki posztjáért, mert ezzel is jelezni szerette volna: fokozatosan, lépésről lépésre visszavonul a politikától. A bukaresti magyar kulturális intézet igazgatói pályázatának beadási határideje egyébként június 21. volt, Bretter pedig bukaresti kinevezéséről csak a miniszteri bejelentés napján, július 7-én értesülhetett – hivatalosan. A bukaresti székre kilencen pályáztak érvényesen. Ám egyedül csak Bretter mondhatja el magáról, hogy idén tavasszal a Pécs melletti Tubesre tervezett radarállomás ügyében a pártja nevében hangoztatott – az ellenzéki pártokéval megegyező – álláspontja Szekeres Imre honvédelmi miniszter nyomására 24 órán belül, mintaszerű pálfordulással homlokegyenest ellenkezőjére változott, sikeresen megakadályozva az építési tilalom megszavazását.
Bretter E. Zoltán az SZDSZ-en belül Kóka János támogatójaként vált ismertté, továbbá tavasszal aláírója volt annak a levélnek, amely Kuncze Gábor visszatérését sürgette a politikába. Bretter filozófusi végzettségére támaszkodva korábban a „populista-orbánista-plebiszcitárius demokrácia” szakértőjeként is közölt eszmefuttatásokat a Magyar Narancsban.
A bukaresti magyar intézet új igazgatójáról – akárcsak Márkus Ildikóról, Nagy Istvánról vagy Móger Ildikóról – legalább el lehet mondani, hogy anyanyelvi szinten beszéli az adott ország nyelvét. Ez például a közismerten SZDSZ-es kötődésű Krasztev Péter esetében, akit 2005-ben, Bozóki András kulturális minisztersége idején neveztek ki a pozsonyi intézet élére, nem volt elmondható. Krasztev már pozsonyi intézetigazgatóként kezdte tanulni a szlovák nyelvet.
Egyébként a 2005-ös esztendő pikáns szenzációját az egykori Kurír-újságíró, Playboy- és Penthouse-szerkesztő, Gordon István jegyzi, akit a varsói magyar kulturális intézet élére delegáltak – Szalai Attila, a neves polonista helyére. Mint arról akkoriban a Magyar Narancs is beszámolt, az intézetvezetők kinevezéséről szóló miniszteri döntésben Varsó mellett eredetileg Jerger Krisztina neve szerepelt, azonban ezt „valaki” áthúzta, és Gordon István nevét írta fölé.
Lengyelország vezető hetilapja, a Newsweek Polska Karrierek – szex és kultúra címmel terjedelmesen foglalkozott Gordon kinevezésével, s megállapította: „Budapesten nem akarják tudomásul venni, hogy Varsó 2005-ben már mennyire nem Jaruzelski tábornok világának a fővárosa.” Gordon a Miniszterelnöki Hivatal tanácsadója is volt, akárcsak a Londoni Magyar Kulturális Központot vezető Takács Ildikó Katalin, aki már Hiller István minisztersége alatt kapta megbízatását.
A most kinevezett intézményvezetők vetélytársairól furcsa mód semmit sem lehet tudni, mert nyilván a többi pályázó „személyiségi jogait védik”. Bozóki minisztersége idején még nem ügyelt ennyire „a pályázók személyiségi jogaira”, így derülhetett fény arra, hogy a Párizsi Magyar Intézet igazgatói posztját 2005-ben megpályázta az Orbán-kormány kulturális minisztere, Rockenbauer Zoltán is. A konzervatív elfogultsággal nem vádolható Élet és Irodalom e tényt úgy kommentálta: „üdítő hír a pudvás magyar politikai világban”, és sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy a kamarillapolitika jegyében Ecsedi-Derdák András, a Millenáris és az SZDSZ szívéhez közel álló Banán Klub egykori vezetője lehetett a befutó.
A kulturális intézetigazgatók kinevezése körüli botrányok elsőként Bozóki elődje és utódja, Hiller István nevéhez köhetők. Hiller ugyanis még 2004-ben – 2005. január 1-jei hatállyal – lendületesen visszavonta a New York-i magyar intézet akkori vezetőjének, Márton Andrásnak a megbízatását, összeférhetetlenségre hivatkozva. Bár Márton akkor beperelte a kulturális tárcát, és jogerősen pert is nyert, az intézet igazgatója azóta is Orsós László Jakab, a Népszabadság egykori kritikusa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.