Zavodni Ferenc rámutatott: a schengeni egyezmény értelmében Szlovákia és Magyarország állampolgárai számára gyakorlatilag láthatatlanná vált a közös országhatár, mivel az számukra szabadon átjárható. Ez az uniós szabadságot szimbolizáló megállapodást még 1985-ben Luxemburg városban hozták tető alá a Benelux államok, Franciaország és a Német Szövetségi Köztársaság képviselői. A szerződés lényege: fokozatosan lebontják az ellenőrzést a közös határaikon. Később aztán Dánia, Írország és Nagy-Britannia kivételével a szerződéshez valamennyi európai uniós tagország csatlakozott.
Hazánk – nyolc másik uniós tagországgal egyetemben – tavaly, december 21-én lett a schengeni övezet teljes jogú tagja. Az ebben rejlő lehetőségeket ismerték fel az egykori Abaúj vármegye Magyarországon maradt, illetve Szlovákiába került, határ menti önkormányzatai azzal, hogy partnerségi megállapodást kötöttek egymással – mégpedig a schengeni egyezmény életbelépésének előestéjén. A 18 település első embere által tavaly december 20-án aláírt dokumentumban olvasható: „A fejlesztési partnerség célja, hogy a határok nélküli térségben együtt dolgozzunk ki olyan programokat, projekteket, amelyek az országaink egyik leghátrányosabb helyzetű térségének és településeinek a gazdasági, szellemi felemelkedését biztosítja, visszanyúlva a kulturális történelmi alapjainkhoz, merítve az adottságainkból.” A megállapodást aláíró magyarországi településeket kivétel nélkül olyan polgármesterek vezetik, akiket a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Fidesz és KDNP egyaránt támogatott.
A partnerségi program most tovább bővül azzal, hogy a 16 település mától vasárnapig hagyományteremtő céllal közös kulturális fesztivált rendez, amely során az érintett települések polgármesterei ősi boldogkői vár lovagtermében testvérvárosi megállapodást írnak alá. Az első nap végén a Mandala Dalszínház bemutatja az István, a király című rockoperát. A második nap a hagyományőrzés jegyében telik, amely során a testvér-települési megállapodást aláíró valamennyi település bemutatja a saját kulturális örökségét (ebbe beletartoznak a helyi gasztronómiai és bor-, pálinkakülönlegességek is). A zenéről a szlovákiai Nagyidáról érkező Hagyományőrző Együttes, valamint a magyarországi Hegyaljai Lakodalmas és a Bodrog Néptánc együttes gondoskodik. A harmadik napon a rendezvényt ünnepélyes istentisztelettel zárják.
Szoboszlai és Kerkez bosszút állhat: személyes ügy nekik a Liverpool rangadója
