A nemzetközi partnerség jegyében

Az egykori Abaúj vármegye 16 olyan települése, amely a magyar–szlovák határ két oldalán található, testvér-települési megállapodást köt egymással Boldogkőváralján, a hét végi Abaúj Abaújban fesztiválon – tájékoztatta lapunkat Zavodni Ferenc, Boldogkőváralja polgármestere.

Tolcsvai L. László
2008. 09. 01. 19:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zavodni Ferenc rámutatott: a schengeni egyezmény értelmében Szlovákia és Magyarország állampolgárai számára gyakorlatilag láthatatlanná vált a közös országhatár, mivel az számukra szabadon átjárható. Ez az uniós szabadságot szimbolizáló megállapodást még 1985-ben Luxemburg városban hozták tető alá a Benelux államok, Franciaország és a Német Szövetségi Köztársaság képviselői. A szerződés lényege: fokozatosan lebontják az ellenőrzést a közös határaikon. Később aztán Dánia, Írország és Nagy-Britannia kivételével a szerződéshez valamennyi európai uniós tagország csatlakozott.
Hazánk – nyolc másik uniós tagországgal egyetemben – tavaly, december 21-én lett a schengeni övezet teljes jogú tagja. Az ebben rejlő lehetőségeket ismerték fel az egykori Abaúj vármegye Magyarországon maradt, illetve Szlovákiába került, határ menti önkormányzatai azzal, hogy partnerségi megállapodást kötöttek egymással – mégpedig a schengeni egyezmény életbelépésének előestéjén. A 18 település első embere által tavaly december 20-án aláírt dokumentumban olvasható: „A fejlesztési partnerség célja, hogy a határok nélküli térségben együtt dolgozzunk ki olyan programokat, projekteket, amelyek az országaink egyik leghátrányosabb helyzetű térségének és településeinek a gazdasági, szellemi felemelkedését biztosítja, visszanyúlva a kulturális történelmi alapjainkhoz, merítve az adottságainkból.” A megállapodást aláíró magyarországi településeket kivétel nélkül olyan polgármesterek vezetik, akiket a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Fidesz és KDNP egyaránt támogatott.
A partnerségi program most tovább bővül azzal, hogy a 16 település mától vasárnapig hagyományteremtő céllal közös kulturális fesztivált rendez, amely során az érintett települések polgármesterei ősi boldogkői vár lovagtermében testvérvárosi megállapodást írnak alá. Az első nap végén a Mandala Dalszínház bemutatja az István, a király című rockoperát. A második nap a hagyományőrzés jegyében telik, amely során a testvér-települési megállapodást aláíró valamennyi település bemutatja a saját kulturális örökségét (ebbe beletartoznak a helyi gasztronómiai és bor-, pálinkakülönlegességek is). A zenéről a szlovákiai Nagyidáról érkező Hagyományőrző Együttes, valamint a magyarországi Hegyaljai Lakodalmas és a Bodrog Néptánc együttes gondoskodik. A harmadik napon a rendezvényt ünnepélyes istentisztelettel zárják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.