Barrosóval ütközött az uniós romacsúcs

George Soros amerikai pénzember – akit a roma közösség egyik képviselője „roma polgárrá” avatott – lett a romák szóvivője az első roma uniós csúcson, amelyet az Európai Bizottság rendezett Brüsszelben. A mintegy 400 résztvevővel nyitó konferencián egybegyűltek haraggal reagáltak arra, hogy az EU áldását adta az Olaszországban élő cigányok ujjlenyomatának és egyéb személyi adatainak felvételére.

2008. 09. 27. 18:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Soros azon félelmét fejezte ki, hogy az olasz intézkedés „de facto normává válik az Európai Unióban”. Hozzátette: az etnikai alapú rendőri regisztrálás törvénytelen, és reményét fejezte ki, hogy az Európai Bíróság ezt a tényt megállapítja. May Bittel, a strasbourgi Európa Tanácsnál a roma és nomád népek fórumának alapító tagja egyetértett a Magyarországon is közismert célokat támogató alapítványáról ismert Sorossal, amikor azt mondta, hogy „ha az olaszországi eljárást jóváhagyják, akkor egész Európában ez történik”.
A romák José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét támadásaik célpontjának tekintették, amiért a bizottság zöld utat adott közösségük tagjainak olaszországi számbavételére. A konferencia több résztvevője „Nem a nyilvántartásba vételre!” feliratú pólót viselt. Barroso csökkenteni igyekezett bizottsága döntését és ezt mondta: „önök elítélik az etnikai alapú diszkriminációt: a bizottság ugyanezt vallja”. Ennek ellenére, az Európai Bizottság azután adta áldását az olaszországi cigányok támadott nyilvántartásba vételére, miután Rómában kissé módosították a végső projektet, azaz Brüsszel szerint kizárták az etnikai vagy vallási alapú nyilvántartásba vételt. Barroso azt is hozzátette, hogy a romák „drámai helyzetét” nem lehet Brüsszelből szabályozni.
A konferencián részt vesz az Európai Parlament két roma származású tagja, a néppárti Járóka Lívia és a liberális Mohácsi Viktória. Járóka tárgyalt a konferenciára érkezett Christine Boutin francia lakásügyi és vidékfejlesztési miniszter asszonnyal a romák lakhatási helyzetéről és a földrajzi szegregációról. Találkozott még Jan Figel oktatási biztossal az oktatási „deszegregáció” felgyorsításának lehetséges módjairól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.