Soros azon félelmét fejezte ki, hogy az olasz intézkedés „de facto normává válik az Európai Unióban”. Hozzátette: az etnikai alapú rendőri regisztrálás törvénytelen, és reményét fejezte ki, hogy az Európai Bíróság ezt a tényt megállapítja. May Bittel, a strasbourgi Európa Tanácsnál a roma és nomád népek fórumának alapító tagja egyetértett a Magyarországon is közismert célokat támogató alapítványáról ismert Sorossal, amikor azt mondta, hogy „ha az olaszországi eljárást jóváhagyják, akkor egész Európában ez történik”.
A romák José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét támadásaik célpontjának tekintették, amiért a bizottság zöld utat adott közösségük tagjainak olaszországi számbavételére. A konferencia több résztvevője „Nem a nyilvántartásba vételre!” feliratú pólót viselt. Barroso csökkenteni igyekezett bizottsága döntését és ezt mondta: „önök elítélik az etnikai alapú diszkriminációt: a bizottság ugyanezt vallja”. Ennek ellenére, az Európai Bizottság azután adta áldását az olaszországi cigányok támadott nyilvántartásba vételére, miután Rómában kissé módosították a végső projektet, azaz Brüsszel szerint kizárták az etnikai vagy vallási alapú nyilvántartásba vételt. Barroso azt is hozzátette, hogy a romák „drámai helyzetét” nem lehet Brüsszelből szabályozni.
A konferencián részt vesz az Európai Parlament két roma származású tagja, a néppárti Járóka Lívia és a liberális Mohácsi Viktória. Járóka tárgyalt a konferenciára érkezett Christine Boutin francia lakásügyi és vidékfejlesztési miniszter asszonnyal a romák lakhatási helyzetéről és a földrajzi szegregációról. Találkozott még Jan Figel oktatási biztossal az oktatási „deszegregáció” felgyorsításának lehetséges módjairól.
Megszólalt Jákob Zoltán a budapesti raktártűzről