Több mint kétmillió, hét és húsz év közötti diákhoz jutott el Európa 34 országában a PlasticsEurope idei FuturEnergia nevű versenyének felhívása öt kategóriában. A körülbelül kétezer pályamunkából a szegedi két tannyelvű Deák Ferenc gimnázium három diákja, Gaborják Tamás, Kopasz Máté és Bádonyi Mihály nyerte az egyik kategória első díját, amelyet tegnap nyújtottak át a nyerteseknek Brüsszelben. Mint lapunknak a 17 éves Bádonyi Mihály elmondta, a megújuló energiára koncentráltak, és példákat mutattak be a „Hogyan lehet megmenteni a világot?” kérdésre adott válaszokból. Bádonyi a maga részéről a nap- és szélenergia hasznosítását mutatta be, valamint azt, hogy a háztartásokban miként lehetne felhasználni a vízforgató rendszereket és az esővizet.
A diákok elmondták, abban biztosak, hogy a megújuló energiák hasznosítása megéri a háztartásoknak. Számításokkal is be tudná bizonyítani, hogy megtérülne a befektetés – jegyezte meg Bádonyi. A diákokat Brüsszelbe elkísérő mentoruk és tanárnőjük, Priszlinger Ferencné közölte, a bemutatott, díjnyertes tervek mindenképpen a Föld és az emberek javára válnak. Az kétségtelen, hogy ma még például a napenergia előállítása költséges, de abból a szempontból feltétlenül ez a követendő út, hogy ne aknázzuk ki a végsőkig a meglévő erőforrásokat – fűzte hozzá.
Az eseményt Jan Figel, az oktatásért felelős európai biztos védnöksége alatt rendezték. Wilfried Haensel, a PlasticsEurope ügyvezető igazgatója a díjkiosztás alkalmából elmondta: „Az energia napjaink kulcsfontosságú témája, és a műanyagok számos megoldást kínálnak. Ezért döntöttünk úgy, hogy remek ötletek kidolgozására buzdítsunk a fenntartható jövő érdekében.”
Hallgat Magyar Péter arról, hogy melyik EP-képviselője agyhalott, melyik alkalmatlan, melyik Soros-ügynök