Alaposan átalakult mostanra a drogpiac a kilencvenes évekhez képest, a klasszikus maffia már a múlté, a feladatokat több szinten végzik jól felkészült fiatalemberek, akik a konspiráció teljes eszköztárát felhasználják a szervezet felépítésekor – nyilatkozták lapunknak a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) vezető munkatársai. Felhívták a figyelmet, hogy az erősödő migráció a kábítószer-kereskedelem robbanásához vezethet, az egyre jobban szervezett távol-keleti csoportok ellenőrizhetetlenné válhatnak, ha a döntéshozók nem hozzák meg időben a jogi, közigazgatási ellenlépéseket. Ányos András, az NNI nyugat-dunántúli régiójának osztályvezetője és Madarász Attila, a szervezet kábítószer-bűnözés elleni osztályának vezetője szerint rendészeti eszközökkel nem lehet visszaszorítani a drogbűnözést és -fogyasztást. Hangsúlyozták, hogy nem létezik kábítószermentes társadalom, tudomásul kell venni, hogy mindig lesz igény a szerekre. A drogkereskedelem és az ahhoz kötődő súlyos bűncselekmények azonban kezelhetők, visszaszoríthatók, ehhez viszont új módszerek kellenek. Míg korábban a hatóságok a legkisebb terjesztőket is üldözték, ma már a nagyobb hálózatokat igyekeznek felderíteni. Ez azért is rendkívül fontos, mert a gond túlmutat azon, hogy ki mit visz be a szervezetébe, s azért mennyit fizet. A veszély az, hogy az extraprofit elosztásának csúcsán különféle terrorszervezetek állnak, s ez komoly kockázatot jelent minden országnak.
*
A hazánkban is tevékenykedő csempész- és kereskedőszervezetek mára átalakultak, nincs keresztapa, aki összefogná a hálózatot, a piramis csúcsán több személy áll, egyik a beszerzéssel, másik a szervezéssel, harmadik az értékesítéssel foglalkozik, mint egy nagyvállalatnál. A sor folytatódik egészen az utcai dílerig, de van egy nagyon fontos szabály: senki nem ismeri a felsőbb kapcsolatát, így nem is tud vallani ellene, ha esetleg elfogják. A szakemberek valószínűsítették lapunk felvetését, hogy a szerveződés válasz a hatóságok operatív tevékenységére. Felhívták a figyelmet közkeletű tévhitekre is, amelyek szerint beetető terjesztők járják az iskolákat. A drogpiac szigorúan a profiton alapul, mivel a szer eleve drága, senki sem áldoz arra, hogy ingyen szerezzen kuncsaftokat. Ha a fiatalok esetleg saját korosztályuktól vesznek be drogot, akkor is minden esetben az anyagi haszonszerzés motiválja a terjesztőt.
A kemény drogokról a nyomozók elmondták, hogy a heroin – mint mindenhová a világon – Afganisztánból és Iránból kerül hazánkba, e helyeken állítják elő a legtöbb és legtisztább anyagot. Magyarország az úgynevezett balkáni útvonalon fekszik, de inkább tranzitországnak tekinthető. A terjesztőhálózatok szigorú családi, vérségi alapon szerveződnek, hagyományosan a törökök foglalkoznak vele, manapság egyre inkább beszállnak az üzletbe az albánok is. A szintetikus kábítószerek, a tabletták, az amfetamin többnyire Hollandiából kerül hozzánk, a csempészek, terjesztők is jobbára magyarok. A kokainpiac jelenleg átalakulóban van, manapság a hazai és az észak-afrikai csempészek előnyben részesítik Spanyolországot, ahová Afrikából kerül a szer. A Magyarországon terjesztett drogok szinte egésze import, a szakemberek csak elvétve találkoznak gyártókkal, azonban Csehországban például fellendülőben van az egyszerű szintetikus szerek előállítása. Egyedül a marihuána termesztésével próbálkoznak néhányan, de a piac egészét nézve a mennyiség nem jelentős. Az Európában használt kábítószerek, illetve a gyártáshoz szükséges alapanyagok listája folyamatosan növekszik, ezek alapján azonosítják a szakemberek az új, gyanús anyagokat – szögezték le a rendőrtisztek.
Demetrovics Zsolt, az ELTE addiktológiai tanszékének vezetője lapunknak elmondta, hogy az ezredforduló óta a drogfogyasztás növekedésének üteme csökkent. A szakember egyetért a rendőrökkel abban, hogy a jelenség nem szüntethető meg, a hangsúly az ártalomcsökkentésen van. Magyarország mutatói jók, egymillió lakosra két kábítószer okozta haláleset jut, van olyan európai ország, ahol ez a szám ötven. Demetrovics is úgy látja, hogy a szokatlanul tiszta heroin okozta az elmúlt hetek tragédiáit, ezért úgy gondolja, több helyettesítő kezelés kellene a szer rabjainak. Hangsúlyozta, hogy ők nem bűnözők, hanem beteg emberek, akiknek kezelésre van szükségük. A gyógyszeres terápia sok esetben képes talpra állítani a fogyasztókat, de az aktív heroinisták gyakran találkoznak megvetéssel, amikor a tűcsereprogramnak megfelelően a patikából próbálják meg beszerezni a szükséges eszközöket. Az addiktológus nem ért egyet a Magyar Gyógyszerészi Kamara állásfoglalásával, amelyben tiltakoztak a heroin gyógyszernek minősítése, és patikai forgalmazása ellen, szerinte Hollandiában és Svájcban már régóta sikeres ez az eljárás.
Hazánkban nem nő számottevően a kemény drogok fogyasztásának mértéke – állítják a szakemberek. Hivatalos orvosi szakvélemény még nincs az elmúlt hetek sorozatos drogos haláleseteiről, de a szakértők szerint a szokottnál jóval tisztább heroin került az utcákra azokban a napokban, s ez okozhatta a tragédiákat. Tegnap újabb herointerjesztőt vettek őrizetbe Budapesten, a rendőrség szerint a szír férfinak nincs köze a korábbi esetekhez.
Szoboszlai és Kerkez bosszút állhat: személyes ügy nekik a Liverpool rangadója
